در صورتی که مستاجری بیش از 5 سال در ملکی مسکونی زندگی کند می تواند ادعای مالکیت داشته باشد؟

با سلام .پدرم خانه ای دارد که هر سال مستاجر را به بهانه هایی بلند می کند.و این نظر را دارد که اگر مستاجر بیش از چند سال سکونت داشته باشد مالک ملکش خواهد شد.سوال بنده این است که این مسئله صحت دارد یا خیر؟
پاسخ کارشناس
اینکه در میان عامه بیان می شود که مستاجر بعد از چند سال مالک ملک خواهد شد ،باوری غلط است . در املاک تجاری حق کسب و پیشه وجود دارد که در صورتی که فردی چندین سال در محلی که اجاره کرده است ودر آن محل با توجه به کسب و کار مشتری زیادی داشته باشد ،می تواند از مالک ملک حق کسب و پیشه دریافت کند.در قانون مالک و مستاجر سال 56 بیان گردیده است که: اگر مستأجری ملکی تجاری را با سرقفلی اجاره کند، پس از اتمام قرارداد می‌تواند ادعای حقی (حق کسب و پیشه و تجارت) یا حق تجارت (ایجاد نام تجاری در ملک اجاره‌ای یا سرقفلی) را نماید و از مالک ملک تجاری مبلغی را دریافت کند.در قانون سال 76 نیز ذکر شده است که: دعای مالکیت ملک توسط مستأجر زمانی پابرجاست که مستأجر علاوه بر پرداخت ودیعه، مبلغ دیگری را به‌عنوان مبلغ سرقفلی به مالک بپردازد.در واقع شمول قوانین نسبت به قراردادها بستگی به زمان انعقاد قرارد دارد.پس می توان بیان کرد که سرقفلی مربوط به املاک تجاری است و املاک مسکونی شامل حق سرقفلی نمی شوند و هر چه که مدت اجاره طولانی شود ،مستاجر نمی تواند هیچ ادعایی نسبت به ملک اجاره ای داشته باشد.

فرم ارسال نظر

در صورتی که سوال یا نظر در رابطه با مطلب فوق دارید اینجا از کارشناسان ما بپرسید

بهروزتهرانی
4 بهمن 1399
باسلام ۲۸سال ساکن محل مسکونی هستم فقط درعرض ۲۸سال دوسال اول اجاره نامه نوشته ام حقی به بنده می رسدیانه
سلام .خیر به شما حقی تعلق نمی گیرد .افرادی که در مدتی طولانی در املاک تجاری مشغول به کسب و کار هستند شامل حق کسب و پیشه می شوند نه افرادی که در یک منزل مسکونی سکونت دارند .
ساسان
4 بهمن 1399
باعرض سلام وادب مستاجری دارم که در ملکی که انبار است بعنوان پارکینگ است که از سال ۹۶به مستاجر اجاره داده ام قصد دارم بعد از اتمام قراردادباآن تنظیم قرارداد ننمایم خودم شغل دیگری راه اندازی کنم آیا مستاجر میتواند ادعای کسب پیشه ویا سرقفلی کند درضمن قراردادمان هرسال باکدرهگیری تنظیم شده ودر قرارداد بصورت چاپی ذکر شده است مستاجر در پایان قرارداد حق هیچ گونه کسب وپیشه وسرقفلی را ندارد وتخلیه بدون قید و شرط ممنونم جوابم را بدید سپاس
با سلام . قراردادهای منعقده پس از سال ۱۳۷۶ موجب ایجاد حق کسب و پیشه و تجارت نمی‌گردد و بیشتر بحث سرقفلی در خصوص قراردادهای بعد از سال ۱۳۷۶ مطرح است که متفاوت از حق کسب و پیشه و تجارت است.همچنین مستاجر در ابتدا مبلغی را به عنوان سرقفلی پرداخت نکرده است .در کل بحث سرقفلی منتفی است .همچنین ملک تجاری نیست .در صورتی هم که قصد شما از اجاره دادن ملک بهره مندی غیر تجاری از ملک باشد، ،بحث حق کسب و پیشه نیز منتفی خواهد بود و قابل دریافت نیست .همچنین می توان به شروط در قرارداد نیز استناد کرد .
اعظم خمسه
4 بهمن 1399
باسلام بند ۵ سال است در ملکی مستاجرم و موعد قرارداد بنده ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ می باشد و تا کنون اجاره ای هم عقب نیفتاده و سر موعد پرداخت شده مالک از ۹ فروردین با تماسها مکرر و پیامهای تلفنی بنده و خانواده را دچار ناراحتی کرده و ادعا دارد که فرزند ذکرش ازدواج کرده یا بل توجه به قانون جدید سال ۱۴۰۰ و افزایش ۲۵ درصدی اصلا ۴۰ درصد بازهم باید من جابجا شوم
با توجه به شرایط کرونا موجر نمی تواند مستاجر را اجبار به تخلیه کند .افزایش اجاره هم به میزان 25 درصد می باشد .اما در صورتی که موجر نیاز شخصی داشته باشد یعنی فرزند ذکور ازدواج کرده باشد و موجر به ملک نیاز داشته باشد باید ملک تخلیه شود .در صورتی که موجر در این زمینه بخواهد دستور تخلیه بگیرد باید نیاز شخصی را اثبات کند و صرف ادعا کافی نیست .
کتایون امینی
4 بهمن 1399
سلام ملکی مسکونی را 24 سال است که از طریق قراردادهای دستی بین طرفین و بدون شاهد به یک خانواده اجاره داده ام و به تازگی هم قرارداد را نزد مشاور املاک برای یکسان نوشتم و در پایین قرارداد متذکر شدم که هر زمان ملک را بخواهم باید مستاجر تحویل دهد حال میخواهم ملک را بفروشم اما مستاجرم می گوید خالی نمیکنم و اینجا نگهبان بودم وبايد حق نگهبانی به من بدهی....لطفاً مرا راهنمایی بفرمایید که آیا چنین ادعایی پذیرفته هست یا خیر؟
با توجه به قرارداد اجاره ای که مابین شما تنظیم شده است مستاجر باید به تعهدات خود در قرارداد عمل کند .قرارداد دستی شما معتبر بوده و به عنوان یک سند عادی قابل استناد است .مستاجر نمی تواند مطالبه حق نگهبانی کند زیرا با توجه به گفته شما مابین طرفین قرارداد اجاره تنظیم گردیده و در قرارداد جدید نیز متعهد به تخلیه در صورت نیاز موجر شده است .پس ادعای مستاجر قابل پذیرش نیست .
سیادش
4 بهمن 1399
با سلام پدر من در منزلی مستاجر است که صاحب منزل درابتدا قراردادی منعقد کردند و درحدود 35 درصد قیمت ملک را به بهانه اینکه قصد فروش ملک را به پدر بنده دارند دریافت کردند و از آن زمان تاکنون که بیش از 6 سال است نه قرارداد جدیدی منعقد گردیده و نه معامله ای صورت گرفته. البته در چند مرحله پدربنده اقدام نمودند که منزل را حتی با افزایش قیمت خریداری کنند ولی ایشان به بهانه هایی معامله را انجام نداده اند. حالا ایشان مدعی هستند که شما مستاجراید و باید تخلیه کنید. درضمن ملک دیگری هست که 3 سال قبل از همین واحد اقدام به خرید از ایشان نمودیم که از همان واحد نیز مبلغی به پدر بنده بدهکار میباشند. سوال: آیا پدربنده می تواند ادعای خسارت نماید؟ ممنون
با سلام . اگر قراردادی دارید ودر قرارداد ذکر گردیده شده باشد که مبلغ مورد نظر به جهت فروش ملک پرداخت شده است قابل پیگیری است البته قرارداد اولیه باید بررسی شود .اگر قرارداد ی وجود ندارد و بیع به صورت شفاهی است می توانید به شهادت شهود استناد کنید .در خصوص سوال دوم هم چون شما مدعی هستید باید اثبات کنید که ملکی را خریداری کرده اید و مابقی مبلغ را طلب دارید که باید دادخواستی با عنوان مطالبه طلب ارائه شود .در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتری دارید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید .موفق باشید
شهرام
4 بهمن 1399
با سلام بنده از سال ۹۰ در جایی مشغول کار بودم که بعد از پنج سال همان مغازه را اجاره کردم و الان ۵ سال است که انجا در دست بنده است و ۱۰ سال در این مغازه بیمه دارم الان صاحب ملک میخواهد مرا بیرون کند ایا بنده میتوانم از مغازه خارج نشوم .ایا در این ده سال حق و حقوقی به بنده میرسد.ممنون
سلام .حق و حقوقی نسبت به ملک ندارید .در صورتی که قراردادی در خصوص اجاره دارید باید بر طبق قرارداد عمل شود.یعنی اگر موعد اجاره به اتمام رسیده یا با مالک توافق می کنید یا باید ملک را تخلیه کنید . اما اگر به جهت کسب و کار مستاجر ،ملک تجاری شهرت پیدا کرده باشد ، می‌تواند بابت این تلاش خود حق کسب و پیشه طلب کند .در واقع شغلی باشد که باعث جذب مشتری به جهت نوع آن کار شود .
ملکی
4 بهمن 1399
سلام وقت بخیر مدت وقت زیادی هست که منزلمان را اجاره دادیم به ماگفتن چون مستاجر مدت زیادی درملک ماسکونت داشته بعداز ده سال می‌تواند ادعای مالکیت کند آیا صحت دارد؟
سلام .خیر این مساله صحت ندارد و باوری غلط و عامیانه است و اساس حقوقی و قانونی ندارد .حق و حقوق مستاجر فقط در خصوص املاک تجاری است که آن هم شرایطی دارد .
احمد یزدانی
4 بهمن 1399
باسلام اینجانب فردی ۴۶ ساله ک پدرم حدود ۳۰ سال بر روی زمین مادک کار می کرد و مال الاجاره میداد بعداز فوت پدرم من نیز حدود ۳۰ سال بر روی همان زمین کار کرده و چندسال مالاجاره پرداخت کردم ولی مالک چندین سال مارا از پرداخت معاف کرد آیا الان ک مالک میخواهد ملک را بفروشد ما سهمی داریم؟چقدر؟
شما می توانید از حق زراعت (حق زارعانه )برخوردار شوید .حق زارعانه حقی است که به زارع به دلیل کار مستمر در زمین زراعی و حاصلخیزی و مرغوبیت زمین تعلق می گیرد .در صورتی که این حق را پیش بینی کرده باشید و یاپیش بینی هم نشده باشد به زارع تعلق می گیرد وبر عهده مالک زمین است که پرداخت کند.حق زراعت قابل نقل و انتقال می باشد و همچنین ورثه به نسبت سهم خود از این حق می توانند بهره ببرند .البته تا زمانی که زمین در اختیار زارع است نمی تواند حق زارعانه را مطالبه کند و زمانی حق زارعانه قابل مطالبه است که دیگر زمین در تصرف زارع نباشد . همچنین زارع باید ثابت کند که از مالک اجازه داشته است تا در زمین زراعت کند . در صورتی هم که میزان حق زارعانه میان طرفین مشخص نشده باشد ،توسط کارشناس مشخص خواهد شد .
عباد
4 بهمن 1399
من و شریکم ده سال ولی مالک هرسال با یکی فرارداد رو در دفتر خانه به خاطر فرار مالیاتی هرچیزی مینوشت ما امضاه میکردیم چون مجبور بودیم ولی اجاره ای که از ما گرفته بیش از ده برابر عدد مک رو از من گرفته و شکایت کلاه دراری از من کرده و قراردادی که با من دازشهردر
سلام سوال مبهم است .خواسته شما چیست ؟
عباد
4 بهمن 1399
من و شریکم ده سال ولی مالک هرسال با یکی فرارداد رو در دفتر خانه به خاطر فرار مالیاتی هرچیزی مینوشت ما امضاه میکردیم چون مجبور بودیم ولی اجاره ای که از ما گرفته بیش از ده برابر عدد مک رو از من گرفته و شکایت کلاه دراری از من کرده و قراردادی که با من دازشهردر
سلام .سوالتان مبهم است .لطفا بهدرستی مطرح کنید .
بهروز
4 بهمن 1399
با سلام من 6 سال است در یک کارگاه مشغول به کار هستم و در این ملک کلی هزینه کردم اعم از ساخت و ساز و درخت کاری و اجاره نامه هم ندارم والان میخاد بیرونم کنه آیا میتونم ادعای سر قفلی بکنم و خرج هایی که کردم رو بگیرم؟
حق «سرقفلی» بر خلاف حق کسب و پیشه یا مهارت به صورت خودکار ایجاد نمی‌شود، بلکه باید هنگام عقد قرارداد، مالک و مستاجر در این موضوع با هم توافق کنند. بنابراین در صورت عدم توافق در هنگام عقد قرارداد، عملا مستاجر هنگام تخلیه نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.ممکن است که به شما حق کسب و پیشه تعلق بگیرد .در صورتی که در این مدت شما باعث رونق کسب و کارتان در آن محل شده باشید ،شما مستحق حق کسب و پیشه هستید .در این صورت بعد از اتمام قرارداد هم موجر نمی تواند به اجبار شمارا وادار به تخلیه کند و قرارداد شما به صورت خودکار تمدید می شود .زیرا این شما بوده اید که به جهت شغلتان باعث رونق شده اید .اما در یک سری شرایط موجر می تواند تخلیه را از شما بخواهد و در این صورت باید تخلیه کنید: اگر مالک بخواهد ملک را تخریب یا بازسازی کند. اگر مالک بخواهد از آن ملک برای سکونت خودش یا خویشاوندان نزدیکش استفاده کند. اگر مالک برای شغل خود به آن ملک نیاز داشته باشد. در خصوص سرقفلی هم باید در قراردادتان در مورد سرقفلی توافق کرده باشید .مخارجی که اساسی بوده است را میتوانید مطالبه کنید .در این خصوص بهتر است با موجر توافق کنید .
محمد
4 بهمن 1399
سلام. مالک یک واحد آپارتمان هستم ک سه سال در اختیار یک مستاجر بوده و فقط سال اول قرارداد منعقد کردیم و دو سال بعد ب صورت شفاهی بوده و یک ماه دیگر مورد اجاره ب پایان میرسد . اکنون ک نیاز ب ملک خود دارم چنانچه مستاجر ملک را تخلیه نکند آیا میتوانم حکم تخلیه فوری بگیرم؟ الان با توجه ب شفاهی بودن اجاره بها شرایط برای من ب چه صورت است؟ ممنون
تمدید شفاهی اجاره در عرف کاری مرسوم است و صحیح است اما باید اثبات شود .اما یکی از شرایط اینکه موجر بتواند دستور تخلیه بگیرد ،داشتن قرارداد کتبی اجاره است .قرارداد شفاهی باید در دادگاه اثبات شود و ممکن است از جانب طرف مقابل مورد انکار قرار گیرد پس باید از طریق ادله کافی و مستندات قرارداد شفاهی را اثبات کنید .می توانید دعوایی با عنوان تایید وقوع عقد اجاره طرح شود تا وقوع عقد اجاره محرز شود .بعد از اینکه محرز شد ،می توانید دستور تخلیه ملک را دریافت کنید .دستور تخلیه در قرارداد های شفاهی صادر نمی شود .البته در شرایط کرونا تنها زمانی دستور تخلیه صادر می شود که موجر یا فرزند ذکور وی نیازمند به ملک باشند .
SAFA
4 بهمن 1399
سلام من منزل مسکونی من الان6ساله مستجرنشسته وقراردادش تمام شه الان هم بلند شه قبول نمیگنه وخسارتی هم به منزل وارد کرده اگه حکم تخلیه بگیرم باید کل پیش پول بهش بدم چیکار باید بکنم
برای دستور تخلیه باید به شورای حل اختلاف مراجعه شود و باید اجاره نامه شما عادی باشد و نه رسمی .همچنین موجر می تواند در صورتی که مدت اجاره مستاجر به اتمام رسیده باشد و مستاجر ملک را تخلیه نکند دعوای تخلیه را مطرح کند .از زمانی که مستاجر قراردادش به پایان می رسد تا زمانی که تخلیه کند باید اجرت المثل این مدت را پرداخت کند .اما به دلیل بیماری کرونا دستور تخلیه صادر نمی شود ،مگر اینکه موجر نیاز شخصی به ملک داشته باشد یا فرزند ذکورش نیازمند ملک باشد .همچنین با توجه به نرخ مصوب بیست و پنج درصد باید به هزینه ودیعه اضافه گردد .در صورتی که مستاجر هزینه مصوب را پرداخت نکند باید تخلیه کند .همچنین در خصوص خسارت به ملک نمی توانید مبلغی را نزد خود نگهدارید و بر خلاف قانون است .در این خصوص باید دادخواستی به جهت مطالبه خسارت به طرفیت مستاجر ارائه کنید و باید برای این مساله نیز ودیعه را به صندوق دادگستری واریز کنید به عنوان تامین دلیل .
مسعود
4 بهمن 1399
با سلام حدود ۶ سال میباشد ک در مغازه ای مشغول بکارم ک فقط سال اول یه قرار داد بستیم سالهای دیگر شفاهی تمدید کردم و علاوه بر کرایه ک ماهیانه پرداخت کردم مبلغی هم ماهیانه از بنده ب عنوان سرقفلی گرفته شده حال مالک قصد داره مغازه رو بهم اجاره نده آیا میتونم تخلیه نکنم
تمدید شفاهی اجاره در عرف کاری مرسوم است و صحیح است اما باید اثبات شود .اما یکی از شرایط اینکه موجر بتواند دستور تخلیه بگیرد ،داشتن قرارداد کتبی اجاره است .قرارداد شفاهی باید در دادگاه اثبات شود و ممکن است از جانب طرف مقابل مورد انکار قرار گیرد و باید ثابت شود .مبلغی است که در ابتدای قرارداد اجاره، به هر علتی، توسط مالک از مستأجر دریافت می‌شود و با دریافت این مبلغ، مالک امتیاز “تقدم و اولویت داشتن در اجاره” را به مستأجر می‌دهد.در صورتی که مدت اجاره به پایان برسد این حق برای شما وجود دارد که حق سرقفلی را مطالبه کنید .البته حتما در خصوص سرقفلی باید توافقاتی در قرارداد یا شفاهی انجام شده باشد که در این صورت مستحق دریافت سرقفلی هستید .در صورتی که موجر به توافق نرسید باید ملک را تخلیه کنید .امادر صورتی که موجر قصد اقامه دعوا تخلیه ملک تجاری رابرعلیه مستاجرداشته باشد،بایستی به وی،سرقفلی پرداخت نماید.این امکان هم وجود دارد که موجر یا پرداخت نیمی از مبلغ سرقفلی تخلیه ملک را بخواهد .این را هم در نظر داشته باشید که موجر تنها با توجه به دلایلی که در قانون عنوان شده است می تواند تقاضای تخلیه ملک تجاری را داشته باشد .اول اینکه خود موجر نیاز شخصی داشته باشد ،دوم اینکه ملک نیاز به تعمیرات و باز سازی داشته باشد ،سوم اینکه مستاجر تخلف کرده باشد .
امید
4 بهمن 1399
خانمی همراه مادرش چندین سال در خانه ای که مال ورثه میباشد و خودش و مادرش سهم میبرند زندگی میکنند و در حال حاضر میتوانند ادعای حق اب و گل از بقیه ورثه داشته باشند
این خانوم و مادرش به نوعی مستاجر هستند و ورثه دیگر می توانند اجرت المثل زمانی که این افراد در ملک سکونت داشته اند را مطالبه کنند .سکونت در ملک مسکونی برای هیچ کسی ایجاد حق نمی کند و این باوری غلط است وایجاد حق در املاک فقط مربوطه به املاک تجاری است و نه مسکونی .
مینا
4 بهمن 1399
منزل مسکونی که در اختیار مدرسه غیر انتفاعی است و با قرارداد دستی و عادی و ادعای مالکیت می کنند و تخلیه نمی کنند چه می توان کرد؟
اسناد عادی بر خلاف اسناد رسمی می تواند مورد انکار قرارگیرد .اما قابلیت استناد دارد .شما می توانید شکایت تصرف کنید .به شرطی که بتوانید با مدارکی دارید مالکیت خود را اثبات کنید .پس از اینکه مالکیت شما محرز شد می توانید دستور تخلیه بگیرید .در صورتی که شما دارای سند رسمی هستید حق با شما است .همچنین شما می توانید در صورتی که اطمینان دارید و مدارکتان نشان دهنده حقانیت شما است دعوای اثبات مالکیت را طرح کنید.خواهان شما هستین و خوانده فردی است که ملک را به شما فروخته است .در صورتی که در قید حیات نباشد باید به طرفیت ورثه طرح شود تا مالکیت شما اثبات گردد .
علی خدائ
4 بهمن 1399
با سلام یک خانه که صاحبش فوت کرده است من به اجاره دادم و الان مستجر ۶سال ساکن است ومن درخواست تخلیه کردم ولی حاضر به تخلیه نمیشود راه حل چیست ممنون
آیا ملک متعلق به شما می باشد و موجر هستید ؟به هر حال در دعوای دستور تخلیه صرف مالکیت منافع خواهان کفایت می کند و حتماً لازم نیست که خواهان، مالک عین نیز باشد.شما باید با مراجعه به شورای حل اختلاف دستور تخلیه ملک را درخواست کنید .برای اینکه دستور تخلیه اجرا شود به مستاجر سه روز از تاریخ ابلاغ زمان داده می شود همچنین موجر نیز باید مبلغ ودیعه را کامل به مستاجر مسترد کند و رسید را به دادگاه ارائخ دهد تا دستور تخلیه اجرا گردد .مستاجر نیز حق اعتراض به دستور را ندارد .
سعید
4 بهمن 1399
سلام علیکم من حدود ۲۵ الی ۳۰ سال است درواحد تجاری مشغول کسب وکار هستم وملک بنام پدرم است حالا هم فوت کردن ایا برادرام میتوانند ادعای وراثت کنند چه حکمی دارد
درست است که شما در آن مغازه کار کرده اید ولی چون مالک پدرتان بوده است مغازه به عنوان ماترک می باشد و برادرتان از آن ارث میبرد .مگر اینکه سرقفلی متعلق به شما باشد. در غیر این صورت ممکن است بتوانید حق کسب و پیشه مطالبه کنید .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید .
فرزاد
4 بهمن 1399
سلام. چهار سال در یک آپارتمان پنجاه متری در فلاح زندگی کرده ام تا ۱/۱۴۰۰نهصد اجاره داده ام الان موجر به هر بهانه ای من وزن ‌بچه ام رو تحت فشار قرار داده که دومیلیون وپانصد اجاره بدهی یا تو کوچه میرزیم وسایلت رو آیا می‌تواند تشکر راهنمایم کنید
با سلام .شما باید عرف قیمت محل را در نظر بگیرید .در این خصوص از مشاورین املاک منطقه تحقیقات لازم را انجام دهید .به نسبت سال قبل موجرین می توانند بیست درصد اجاره بها را افزایش دهند و در صورتی که مستاجر قبول کند که افزایش اجاره بها را می پردازد موجر نمی تواند دستور تخلیه بگیرد .البته بهترین راه سازش است .در شرایط کرونا به سختی دستور تخلیه داده می شود مگر اینکه موجر نیاز شخصی برای خود یا فرزند پسر خود داشته باشد .
علیرضا
4 بهمن 1399
سلام 70سال است که درخانه روستا می‌نشینم سند 6دانگ دارم پسرعمه هایم میگن این ملک پدرماست وقولنا مه ازساله1307 دارن چکارکنم
سند رسمی نیاز به اثبات ندارد و قابل انکار نیست بلکه این سند عادی است قابل ایراد است .افرادی که مدعی هستند باید ادعای خود را اثبات کنند .نیازی نیست که شما کاری انجام دهید .
حسین رفیعی
4 بهمن 1399
آیا مستاجری که ۷سال در یک آپارتمان زندگی کرده از نظر قانونی حق این را دارد که مالک یکسال دیگر قرارداداورا تمدید کند
از نظر قانونی هیچ حقی برای مستاجر در املاک مسکونی وجود ندارد .در این اواخر موجر نمی تواند مستاجر را به جهت بیماری کرونا مجبور به تخلیه کند و دستور تخلیه صادر نمی گردد مگر اینکه موجر نیاز شخصی داشته باشد .در صورتی هم که مستاجر در ملک باقی بماند باید با توجه به عرف منطقه ای بعلاوه درصدی که قانون برای افزایش بهای اجاره عنوان کرده است را پرداخت کند .
اختر
4 بهمن 1399
سلام در کنار خانه ما ملکی قرار دارد که متعلق به خانم و اقایی بود که هیچ ورثه ای ندارد این خانه براثر برف و باران و عوامل طبیعی مدت چهل سال است تبدیل به خرابه شده و کسی سراغ این ملک نیامده بنده به علت یه سری مشکلات با کمک یک بنگاه دار انرا به شخصی فروختم الان دو سال از فروش ان میگذرد حالا عده ای که فرزندان برا در و خواهر ان خانم و اقای فوت شده هستن مدعی این ملک شدن قابل ذکر است این دوتن مدت 35سال است که به رحمت خدا رفتن و توی این 35سال حتی یکی در خانه را به صدا نیاورده لطفا بگویید تولیف من چیست ؟
کار شما فروش مال غیر است و جرمی کیفری است .مجازات جرم فروش و انتقال مال غیر شامل حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که تصرف کرده و رد مال به مالکش است .در صورتی که خریدار هم از این مساله آگاه بوده باشد ،ایشون هم مجرم است .بهتر است با توافق با ورثه این مشکل حل گردد .
عرفان
4 بهمن 1399
با سلام خدمت شما، ما 5 ساله در منزلی ساکن هستیم، 40 میلیون تومان رهن کامل کرده ایم، هیچ قرار دادی هم موجود نیس و کاملا شفاهی بوده، حال بعد از گذشت 5 سال صاحب خانه میگوید شما تصرف عدوانی کرده اید و نمیخواهد پول رهن را برگرداند؟ حال با این شرایط دستمان به جایی می‌رسد؟ ما هیچگونه سند و مدرکی هم نداریم، اگر جواب خیر هست، باید گفت مالک در طی این پنج سال کجا بوده؟ چرا زودتر نیامده؟ بنابراین ما این وسط حقی داشته ایم و اکنون چون شفاهی بوده و مدرکی وجود ندارد، صاحل خانه زده زیر حرفش
شما باید این مساله را اثبات کنید که به صورت استیجاری در ملک ساکن بوده اید .می توانید از طریق شهادت شهود و یا پیامک و هر مستندی که این مساله را تایید کند از خود در محکمه دفاع کنید .در غیر این صورت متصرف محسوب می شوید .زیرا که عرفا قراردادهای اجاره به مدت یک سال می باشند و چون شما مبلغی اضافه نکرده اید و توافقی در خصوص بقای شما در ملک نشده است محتملا که محکوم خواهید شد.مستاجر در ملک استیجاری مسکونی هیچ حقی پیدا نمی کند و باید مطابق با روابط موجر و مستاجر اقدام شود .در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید با شماره های درون سایت تماس بگیرید .موفق باشید .
محمد بهرامی
4 بهمن 1399
این جانب منزلی را اجاره دادم به مدت1سال با مبلغ رهنی 100ملیون و اجاره ماهانه 1ملیون تومان ولی مستأجر بعد2روز اعلام نمود که شب همان روز دزد قصد دزدی از طریق پشت بام را داشته که موفق نشده و همچنین در منزل مورد اجاره هم بوی نامطبوع به مشام میرسد،و به این 2دلیل مذکور قصد تخلیه و مطالبه مبلغ رهنی را دارد سؤال این است که آیا مستأجر می‌تواند،از موجر به دلایل فوق مطالبه مبلغ رهنی نموده واعلام نماید که قصد تخلیه منزل را دارد؟ و چون موجر مبلغ رهنی را خرج نموده بودمدت51روز طول کشید تا کل مبلغ رهنی را آماده نمود آیا موجر می‌تواند اجاره این مدت 51روز راازمستاجر با هزینه آب برق وگاز مطالبه نماید، چون مستأجر از پرداخت اجاره 51روز همراه با هزینه‌های آب و برق و گاز امتناع می‌کند، آیا موجر می‌تواند مبلغ اجاره 51 روز را از مبلغ رهنی کسر و منزل را از مستأجر تحویل بگیرد؟ با تشکر محمد بهرامی
مستاجر زمانی می تواند اقدام به فسخ قرارداد اجاره کند که ملک مورد نظر شرایط مندرج در قرارداد را نداشته باشد و همچنین حق فسخ برای مستاجر در قرارداد منظور شده باشد و یا ملک دچار عیبی شده باشد که قابلیت رفع نداشته باشد .از زمانی که قرارداد فی مابین فسخ گردد اجرت المثل زمان اضافه قابل مطالبه است .البته بهتر است با تئوافق به نتیجه برسید .در غیر این صورت اگر دلایل مستاجر مورد قبول واقع شود ،می تواند قرارداد را فسخ کند و در صورتی که ودیعه برگردانده نشود ،باید خسارت پرداخت گردد .در صورت سکونت مستاجر باید اجرت المثل زمان سکونت پرداخت گردد و قابل مطالبه است .موجر نمی تواند به صورت خودسرانه از مبلغ ودیعه کسر کند و مطالبات خود را باید از طریق دادخواست اعلام کند . در صورتی که مبالغ تا بیست میلیون تومان باشد ،مرجع صالح به رسیدگی شورای حل اختلاف است و رسیدگی به مبالغ بالاتر در صلاحیت دادگاه حقوقی است .
مهدی
4 بهمن 1399
سلام من تو یه خونه ای نشستم که صاحبش نمیدونم کیه و الان 5سال تو این خونه زندگی میکنم ایا میشه خونه را به نام خودم بزنم
شما به سکونت خود ادامه دهید .ولی این امکان وجود ندارد که ملک به نام شما شود .زیرا در آینده اگر در خصوص ملک ادعایی شود شما هستید که باید سابقه تصرف و مالکیت خود را اثبات کنید .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا به درستی راهنمایی شوید .
محمد تقی
4 بهمن 1399
بنده از سال ۹۶ در دو دهانه مغازه مستاجر میباشم و تمام هزینه ساخت مغازه رو بنده دادم و قرار بود که رهن نگیرد و مبلغ اجاره نصف جای دیگه بدهم ولی از سال دوم مبلغ اجاره رو کامل گرفتند و یکسال هم هست که یه دهانه رو از من گرفتند و همان اجاره نامه سال اول که دستی نوشتیم چیز دیگه ایی نداریم ایا میتونه به بهانه نشستن این دهانه رو از من بگیره یا چطور پول ساخت رو ازش بگیرم
موجر تنها می تواند دستور تخلیه دریافت کندو این اختیار را دارد که بعد از اتمام قرارداد چنین کاری انجام دهد .مگر اینکه قرارداد مابین شما تمدید شده باشد .هزینه های کلی مربوط به موجر است .و این هزینه ها قابل مطالبه می باشد .برای مطالبه هزینه ها دادخواست حقوقی به جهت مطالبه هزینه های ساخت با استناد به فاکتور ها و مستندات خود کنید .
علی رحیمی
4 بهمن 1399
سلام ، مستآجری که بیش از ۹ سال ، کارخانه ایی را اجاره کرده و مصر به ادامه ی اجاره می باشد ،آیا چنانچه موجر درخواست تخلیه نماید آیا مستآجر میتواند ادعای حق کسب و تجارت نماید با تشکر علی رحیمی
در خصوص ملک تجاری با توجه به نوع قرار داد امکان مطالبه سرقفلی و یا حق کسب و پیشه توسط مستاجر وجود دارد .در صورتی که کارخانه در دسته اماکن تجاری تلقی نشود ،هیچ حقی قابل مطالبه نخواهد شد .
میلاد
4 بهمن 1399
سلام من خانه راازسال 90 تا الان اجاره داده ام وفقط سال 92 قلنامه بنگاهی نوشته ایم ولی بققیه راخودمون دستی نوشتی الان 4 سالی هم میشه که ننوشتیم میخاستم الان مستاجر میتواند ادعای مالکیت بکند ممنون از لطفتت منو روشن کن
با سلام . جای نگرانی نیست .مستاجر در ملک مسکونی به هیچ عنوان نمی تواند مدعی حقی شود .شما می توانید در پایان مدت اجاره از ایشان بخواهید که ملک را تخلیه کند و در غیر این صورت برای تخلیه ملک از طریق قانونی اقدام کنید .
خلیل
4 بهمن 1399
باسلام. پدر و مادرم در خانه ای یه خانمی که آلزایمر داشت رو به مدت ۵ سال پرستاری کردن و بعداز ۵ سال خانم فوت کردن والان ۳ سال هم از فوت ایشان گذشته خواهر و برادرهای مرحوم الان شکایت کردن که شما خانه خواهر مارو غصب کردین و الان می‌خوان اینارو از خونه بندازن بیرون نا گفته نماند پیشنهاد پرستاری توسط خواهر برادر مرحوم بود که اینا رو آوردن تو این خونه و هیچ قولنامه ای بین اینها نیست.. میخواستم بدونم تکلیف چیه؟ ممنون.
پدر و مادر شما باید اقدام به تخلیه کنند در غیر این صورت امکان محکومیت وجود دارد وبهتر است با توافق این مساله حل شود .در صورتی عنوان غصب محقق نمی گردد که پدر و مادر شما رضایت ورثه و یا استیجاری بودن ملک را بتوانند اثبات کنند .
علی احمدی
4 بهمن 1399
من هفت ساله توخانه ای میشینم وقولنامه ای که هفت سال پیش نوشتیم همان قول نامست الان ساحب خانه امده میگه برو بیرون
مالک می تواند بعد از مهلت مقرر در قولنامه از مستاجر بخواهد که ملک را تخلیه کند .اما در دوران کرونا حکم تخلیه صادر نمی شود مگر موجر نیاز شخصی داشته باشد .البته تنها زمانی حکم تخلیه صادر نمی شود که مستاجر در خصوص مبلغ اضافه ودیعه یا اجاره موافق باشد .در این صورت به جهت بیماری کرونا حکم تخلیه صادر نمیشود .
Mohamad
4 بهمن 1399
سلام خسته نباشید اگر شما ۸ سال در ملک اجاره ای نشسته باشید و هیچ گونه برگه ای به جز اولین قلنامه ای که کرده اید نداشته باشید ایا حقی در ان خانه دارید
سلام .هیچ حقی برای مستاجر وجود ندارد و بعد از اثبات رابطه قرادادی با مستاجر ،موجر می تواند حکم تخلیه دریافت کند .به ازای هر روزی که مستاجر اضافه تر از موعد مقرر در ملک سکونت داشته باشد ،باید اجرت المثل آن زمان را به موجر پرداخت کند .
مریم حسینی
4 بهمن 1399
سلام خسته نباشید؛ سوال من این هست که ایا مستاجری که به مدت ۶ سال در خونه ایی که رهن کرده بوده اقامت داشته باید دیوار ها رو رنگ و نقاشی کند؟ اینم ذکر کنم که خونه ایی که بهشون تحویل داده شد رنگ و نقاشی شده بود؛ممنون میشم پاسخ بدید.
در صورتی که بر اثر اعمال مستاجر دیوار ها خراب شده باشند اعم از کندن یا خط کشیدن و ... مستاجر باید به جهت رفع عیوب دیوارها را رنگ کند .اما از آن جایی که مستاجر خانه را اجاره کرده است و خرابی بر روی دیوار ها ایجاد نشده باشد موظف به نقاشی و رنگ ملک نیست و موجر نمی تواند او را ملزم به رنگ کردن دیوار ها کند مگر اینکه در قرارداد ذکر شده باشد .این مسلم است که دیوار ها بعد از مدتی مانند سابق نیستند اما در اصل مستاجر موظف به رنگ دیوارها نمی باشد .
کمال صفاریان
4 بهمن 1399
سلام من یک ملک در تاریخ۹۸/۹/۱۹ خریداری نموده ام قولنامه بین من فروشنده تنظیم گردیده مبلغ بیع من هم زمان در تنظیم قولنامه پرداخت نمودام الباقی مبلغ به صورت دو فقره چک تحویل فروشنده شده ایشان پس از اینکه یکی از چکها برگشت خورد اول حقوقی شکایت کرد بعد دید به نتیجه نمیرسد کلاهبرداری شکایت کردسپس شعبه دادیاری ۲۳۲ مشهد بدون هیچ دلیلی ملک را به فروشنده تحویل داد جالب اینحاست که دوبار شکایت حقوقی نموده و قرار فسخ معامله کرده این چطور میشود
در صورتی که در قرارداد شما پرداخت دو فقره چک به صورت شرط ذکر شده باشد و در قرارداد قید شده باشد که اگر هر کدام از چک ها برگشت بخورد فروشنده امکان فسخ معامله را دارد ،فروشنده می تواند به جهت برگشت خوردن چک معامله را فسخ کند .در صورتی که این شرط در قرارداد ذکر نشده باشد امکان فسخ به این جهت وجود ندارد .
مجتبی قاسمی
4 بهمن 1399
باسلام.شرکتی شخصی بنده رو ۲۰ سال استخدام نموده و مشغول بودم،بعداز فوت حاجی که صاحب شرکت بود،شرکت را تعطیل کرده و اخراجم کردند.فقط بیمه بیکاری ۱۸ ماه گرفتم.در این میان منزلی بهم اجاره دادند و ۲۰ میلیون پول پیش داده ام که ماهی ۱۵۰ اجاره بدم.حدود ۶سال نه قرار دادی تمدید شده و نه اجاره ای داده ام.یکی از فرزندش،برای تخلیه منزل اقدام کرده و پول پیشم را نمیده.آیا از طریق تمدید نکردن قرارداد منزل میشه به حق زحمتکشیدنم از شرکت برسم.
این دو مساله ای جدا است ولی ممکن است که از طریق توافق با ورثه بتوانید به حقوقتان برسید .ورثه در هر صورت می توانند تقاضای تخلیه کنند و اجور معوقه را مطالبه کنند.در صورتی که محکوم گردید ممکن است متحمل خسارت های بیشتری شوید . در صورت عدم تخلیه ید شما غاصبانه است .
مهرداد
4 بهمن 1399
با سلام ما ملکی گرفتیم که اجاره نامه ای سوری نوشتیم ولی ان زمان پول ملک را دادیم ملک خیلی داغون بود کلی هزینه کردیم و بازسازی کردیم به دلایلی چون ملک مشکل سندی داشت قرار شد بعد از اینکه مشکل سندیش حل شد ملک را به نام بزنن ولی در آن زمان دقیقا پول خونه ای که دادیم و اجاره نامه نوشتیم مبلغی که پرداخت کردیم بیست سال پیش ۱۸ میلیون بود و این خونه هم در آن زمان ۱۸ میلیون بود میخام بدونم ما بخاییم سند بگیریم باید چیکار کنیم در ضمن صاحبخانه اصلی از دنیا رفته سه یا چهار سال بعد از اینکه ما خونه رو گرفتیم صاحبخانه فوت کرد و شاهد هم داریم که پول این ملک رو پرداخت کردیم
شما در ابتدا باید مالکیت خود را از طریق شهود و یا مدارکی که دارید باید اثبات کنید و بعد از اینکه مالکیت شما اثبات شد به طرفیت وراث دعوای الزام به تنظیم سند طرح کنید .بهتر است برای نتیجه بهتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کرده و از راهنمایی های وکلای ما استفاده کنید.
مهران
4 بهمن 1399
باسلام بنده بیست سال پیش خونه ای گرفتم که در ان زمان خونه ای که گرفتم ۱۸ میلیون بود و من ۱۸ میلیون رو دادم و یه اجاره نامه نوشتیم چون خونه سندش مشکل داشت گفت مشکل سند حل بشه من خونه رو بنامتون میزنم اون زمان پنج میلیون هم خرج بازسازی خونه کردم از کلید و پریز تا لوله های فاضلاب هم عوض کردم کسی که باید خونه رو بنام میزد از دنیا رفت و ما بعد از بیست سال میخاییم بکوبیم و بسازیم ولی سند بنام ما نیست و نمیدونیم باید چیکار کنیم شاهد هم داریم که پول این خونه را کامل دادیم میخاستم راهنمایی کنید چیکار کنم
در صورتی که شما ملک را خریداری کرده باشید و در این خصوص مدارک و شهود موجود باشند باید ابتدا مالکیتتان نسبت به ملک محرز گردد .همچنین با توجه به ماده 35 قانون مدنی : تصرف به عنوان مالکیت دلیل مالکیت است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود یعنی تصرف هم خود نشانه مالکیت است . از ورثه بخواهید که برای تنظیم سند حاضر شوند .در غیر این صورت دعوای اثبات مالکیت طرح کنید تا مالکیت شما محرز شود.زیرا شما نه مبایعه نامه و نه قراردادی دارید تا با توجه به آن ها بتوانید دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را طرح کنید .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا به صورت کامل راهنمایی شوید .
محمدجعفرمحمدیان
4 بهمن 1399
ایا بعد۳ سال مستاجردرملک اجارز میتواندادعای دریافت سرقفلی کند
بستگی به نوع قرارداد شما دارد .اگر در خصوص سرقفلی با مستاجر توافقی نشده باشد نمی تواند هنگام تخلیه ادعای حقی به عنوان سرقفلی داشته باشد .
حمید
4 بهمن 1399
سلام پدرم در یک ملک مسکونی اوقافی که حدود پنجاه و پنج سال در آن زندگی میکرد ومن هم در این منزل بدنیا آمدم و پدرم با اجازه اوقاف در سال 63 بنای کهنه و تخریب شده قدیمی رو احداث بناب جدید میکنه وحتی پایان کار رو هم به اوقاف اطلاع و گزارش توسط مامور داده میشود من از پدرم نگهداری میکردم و حدود پنج ساله که فوت شدن ومن در این منزل سکونت دارم الان شخصی در سال 99 تولیت این منزل رو گرفته ودر دادگستری شکایتی مبنی بر تخلیه منزل رو مطرح کرده. سوال اینجاست آیا ما حقی داریم با تمام مدارک ساخت بنا واجازه اوقاف. آیا شاکی میتواند ما رو بلند کند .ممنون میشم پاسخ دهید
سلام .در این خصوص باید مدارک شما مورد بررسی قرار بگیرد و بدون بررسی امکان پاسخ وجود ندارد .در صورت تمایل با شماره های درون سایت تماس حاصل کنید .
مجید علیجانی
4 بهمن 1399
مدت ۵سال است که یک واحد آپارتمان را به شخصی اجاره دادم کهقردادش سال به سال تمدید گردید ایامستاجرپس از اتمام قراردادش میتواند ادعای حقی را داشته باشد ممنونم
خیر .مستاجر به هیچ عنوان نمی تواند مدعی حقی شود و هیچ حقی به او تعلق نمی گیرد .
مرجان محمدی
4 بهمن 1399
سلام‌. وقت بخیر. من یک آپارتمان دارم. برادرم مستاجره ولی به حساب خواهر برادری قرارداد ننوشتیم. آیا میتونه ادعای مالکیت کنه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
سلام خیر .هیچ مستاجری نمی تواند ادعای مالکیت کند .حتی بدون قرارداد هم رابطه موجر و مستاجری میان شما برقرار است و با استناد به اسناد ملک و شهادت شهود و امارات دیگر قابل اثبات است و جای نگرانی نست .
حسین رضا
4 بهمن 1399
سلام من یک زمین کشاورزی را مدت بیش از پنج سال به طرق مختلف اجاره و شراکتی به کسی داده ام آیا میتواندالان که به او زمین را اجاره نداده ام و به شخص دیگری سپرده ام ادعایی داشته باشد
حق زارعانه از حقوقی است که به جهت فعالیت های زارع که به صورت مداوم و مستمر در زمین زراعی انجام داده است و باعث آبادانی و مرغوبیت زمین شده است .زمانی که زمین دیگر در تصرف زارع نباشد ،زارع می تواند مطالبه حق زارعانه کند .در صورتی که شما و زارع در ابتدا در خصوص حق زارعانه توافق کرده باشید که مشکلی نیست .اگر در این خصوص توافقی نشده باشد توسط کارشناس ارزیابی می شود .
پاک
4 بهمن 1399
سلام مستاجری دارم ۱۸ سال هست کار عکاسی میکند همیشه هوایش را داشتم مخصوصا در دوران کوید . الان همه میگن باید بفرستید والا ادعای مالکیت میکند . درست است؟ قرار داد بار ها نوشتیم . ولی بین خودمان نه در بنگاه . واقعا میتواند ادعایی بکند محل تجاری خدماتی است .
قراردای هم که در بین خودتان نوشته شده است صحیح است و قابل استناد .هیچ مستاجری نمی تواند در ملک دیگری ادعای مالکیت کند و در اماکن تجاری تنها حق سرقفلی از جانب مستاجر قابل مطالبه است و این هم بستگی به قراردادی دارد که میان شما منعقد شده است و قرارداد باید بررسی شود .
محمدمهدی
4 بهمن 1399
سلام ۱۳سال مستاجر خانه بودم یک میلیون رهن وکرایه توافقی که مالک مرحوم و وراث حکم تخلیه فوری گرفتن در شرایط کرونا.رهن من در۱۳سال قبل بای خرید۵قصب کافی بود.حال نباید بروز محاسبه شود ملک۲۰برابر ارزش پیداکردهم
خیر .میزان ودیعه ربطی به ارزش ملک ندارد و به همان میزانی است که شما پرداخت کرده اید
رسول
4 بهمن 1399
سلام من۱۷ سال مستاجر مغازه ای هستم که بعد از فوت مغازه دارم پسرش تومور مغازه رو در دست گرفت من سال ۸۶ قرارداد مغازه بستم والان مغازه دار به زور منو بیرون می‌کنه آیا بنده حقی دارم یانه چون به زور مغازه رو تخله کرده
در قوانین ما حق کسب و پیشه و حق سرقفلی مشخص شده است .قرارداد هایی که مربوط به سال 76 به بعد می باشند فقط می توانند از حق سر قفلی بهره مند شوند .باید قرارداد بررسی شود تا مشخص گردد حق سرقفلس به شما تعلق می گیرد یا خیر .ولی در کل تنها حقی که برای شما قابل مطالبه است سرقفلی می باشد .در غیر این صورت و عدم وجود شرایط مقرر قانونی هیچ حقی به شما تعلق نمی گیرد .
آزاده
4 بهمن 1399
سلام حدود دوسال من مستاجرآپارتمانی هستم که سندنداره وقزدادهم نمیبنده صاحب خونه هم درگیری داره باخانمش وبچه هاش کرایه یک سال کامل پرداخت کردم اماچون خبری از آنهانیست فعلا نشستم امکانش هست چون 5واحد آپارتمان سندندارن من مالک همین آپارتمان شوم ممنون میشم پاسخ سوالم دهید
خیر این امکان وجود ندارد
پریسا
4 بهمن 1399
باسلام بنده سال ۹۱یه ملک مسکونی اجاره کردم وسال ۹۲مجدد اجاره کردم تا ۹۳برج ۱۰و در سال ۹۳برج ۳خانه توسط بانک مصادره شد و صاحب خانه از دادن ودیعه شانه خالی کرد بانک هم حکم تخلیه بهم داد که قولنامه که بهشون نشون دادم به صاحب خانه اظهارنامه دادن که بدهی به مستاجر پرداخت بشه و خانه تحویل بانک داده شود خبری نبود تا برج ۹سال۹۹صاحب خانه باسند جدید آمده که ملک را پس گرفته سال ۱۴۰۰برج۶شاکی بنده شده که مبلغ ۴۰میلیون رهن سال ۹۲را بگیرم تحویل بدم درخواست اجرت المثل وحکم تخلیه داده طبق قانون شرایط بنده به چه صورت با سپاس
بر اساس درخواست موجر باید تخلیه صورت بگیرد .مبلغ ودیعه هم که به همان میزانی است که پرداخت کرده بودید .در دفاع از خود می توانید ادعا کنید که موجر ودیعه را پرداخت نکرده بوده است تا شما تخلیه کنید ودر این صورت ممکن است اجرت المثل پرداخت نکنید
محمد
4 بهمن 1399
سلام ، پدر بنده چند قطعه زمین کشاورزی دارد که به صورت اجاره ای به اقوام می‌داده ،و سال به سال اجاره تمدید می‌شده ؟ ولی حدود دوسال است اجاره نامه نوشته نشده است ، آیا میتوانند ،اداعای مالکیت داشته باشند ؟ چند قطعه زمین دیم هم داریم که الان ۲۰ سالی میشه کشت میکنن و نه اجاره نامه به ما دادن و نه اجاره بها ,آیا میتونیم ادعای خسارت کنیم ؟ آیا اون ها میتونن ادعای مالکیت کنن؟
خیر هیچ کس نمی تواند اای مالکیت کند مگر اینکه اسنادی دال بر مالکیت داشته باشند .زمان هایی هم که اجاره بها پرداخت نشده است به شما اجرت المثل ایامی که مورد تصرف بوده است تعلق خواهد گرفت .قرارداد های شفاهی ،یعنی قرارداد هایی که به صورت کتبی نبوده است با شهادت شهود قابل اثبات است .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا همکاران به طور دقیق شما را راهنمایی کنند .
بهمن
4 بهمن 1399
سلام بنده مستاجری دارم که دوماهه اجاره نداده ودر منزل هم نیست وهیچکس هم خبری از انها نداره ومدیر بلوک میگوید شارژ هم نداده واصلا توی این دوماه به منزل مراجعه نکردن وموبایل زن وشوهر خاموشه من باید چکار کنم پیامی ارسال کنید...
شما در صورتی می توانید دستور تخلیه بگیرید که یا مدت اجاره تمام شده باشد و یا مستاجر به مدت 3 ماه اجاره بها را پرداخت نکرده باشد و یا کارهایی بر خلاف قرارداد توسط مستاجر انجام شده باشد .در این صورت از طریق شورای حل اختلاف می توانید اقدام کنید و درخواست صدور دستور تخلیه بدهید .در دوران بیماری کرونا دستور تخلیه به سختی داده می شود .می توانید در ابتدا برای مستاجر اظهار نامه ارسال کنید و بعد درخواست دهید .در صورتی هم که شارژ ساختمان را پرداخت نمی کند ،مدیر ساختمان می تواند برای وی اظهارنامه ای ارسال کند و باید تا 10 روز بدهی خود را بپردازد .در غیر این صورت مدیر ساختمان می تواند برق ،گاز یا آب واحد را قطع کند .در صورتی که بدهی پرداخت نشود اموال مستاجر توقیف خواهد شد .
امیر
4 بهمن 1399
با سلام...پدر بنده ۲۷سال مستاجر یه مغازه بوده فوت کرده و الان من فرزندش سه سال بعد از پدرم شغل پدرم رو ادامه میدم و مستاجر همون مغازه هستم که جمعا میشه ۳۰ سال..الان صاحب مغازه گفته تخلیه کنید آیا حق کسب و پیشه (سرقفلی )شامل ما میشه؟؟؟لازم به ذکر که روز اول این مغازه با پول پدر بنده بنا شده و یکی دو سال بدون اجاره مستاجر بوده.
بله .شما می توانید برای مطالبه سرقفلی اقدام کنید .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید .
حسین
4 بهمن 1399
پرداخت مبلغی غیراز ودییه به منظور این است که یعنی تقریبا دوبار سرقفلی داده باشد یا که سرقفلی و منظور همون اجاره هست؟؟
سوال نا مفهوم است .هرگاه مالک‌، ملک تجاری خود را به اجاره واگذار نماید می‌تواند مبلغی را تحت عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت نماید. همچنین مستاجر می‌تواند در اثنای مدت اجاره برای واگذاری حق‌ خود مبلغی را از موجر یا مستاجر دیگر به عنوان سرقفلی دریافت‌ کند، مگر آن‌ که در ضمن عقد اجاره حق انتقال به غیر از وی سلب‌ شده باشد. در صورتی که موجر به‌ طریق صحیح شرعی‌ سرقفلی را به مستاجر منتقل نماید، هنگام تخلیه، مستاجر حق‌ مطالبه سرقفلی به قیمت عادله روز را دارد. این تعریفی است از سرقفلی و به گونه ای دیگر میسر نمی باشد .
بهروز شریفیان
4 بهمن 1399
سلام من سال ۹۹ قراداد یک ساله مغازه بستم ۱۰۰ میلیون با ماهی ۸ میلیون الان صاحب ملک اومده میگه ۱۸۰ میلیون با ۱۶ میلیون ایا میتواند مستاجر بیرون کند و ایا شرایط ۲۰ الی ۲۵ درصد برای ملک جاری هستش یا برای مسکن فقط
به جز مواردی که در مصوبات ستاد کرونا در خصوص املاک عنوان شده است ،تمامی قرارداد های اجاره باید با توجه به میزانی که عنوان شده است افزایش بها داشته باشند .در تهران 25 درصد و در سایر کلانشهر ها بیست درصد و سایر شهر ها پانزده درصد امکان افزایش دارند .ودر صورتی که مازاد بر این موارد مطالبه کنند نمی توانند دستور تخلیه دریافت کنند .
امید
4 بهمن 1399
سلام، ملکی را که سند دارد، به صورت قولنامه ای از یکی از پسر صاحبش در قید حیات خود مالک خرید نموده ام و الان خود مالک فوت نموده است و بنده به مدت ۲۵ سال در این منزل زندگی میکنم، حال میخواهم برای این ملک جواز ساخت بگیرم چه کار باید بکنم و آیا مالک این زمین من هستم یا بقیه وراث می‌توانند ادعایی داشته باشند
در صورتی که خود مالک از طریق قولنامه اقدام به فروش نکرده باشد و این مساله اثبات شود ،شما مالک نمی باشید زیرا مالک اصلی فرد دیگری بوده است و باید ملک از ایشان خریداری میشده است .در واقع فروش به صورت فضولی بوده و نیاز به تنفیذ سایر ورثه داد
قدرت مسعود ی
4 بهمن 1399
سلام وخسته نباشید من یه مغازه تجاری ۱۰ سال اجاره کردم وبه صاحب ملک گفتم پولم بدین تخلیه کنم ولی موجر قبول نکرد من تخلیه کنم حالا قصد فروش کردن آیا به من میرسد یانه میتونند من را تخلیه کنند ممنون
تنها حقی که به مستاجر تعلق می گیرد آن هم در املاک تجاری حق سرقفلی است و از ملک به شما چیزی تعلق نمی گیرد .
قدرت مسعود ی
4 بهمن 1399
سلام یه مغازه تجاری اجاره کردم ۱۲ سال املاکی دارم صاحب ملک پول بهم نداد تخلیه کنم الان چندسال اونجا هستم الان قصد فروش دارندآیا میتوندمارا تخلیه کند
با پرداخت حق سرقفلی .تا زمانی که سرقفلی را پرداخت نکند می توانید تخلیه نکیند .البته از طریق قانونی اقدام به مطالبه کنید .برای مطالبه سرقفلی هم باید قرارداد بررسی شود .
تجاری
4 بهمن 1399
باسلام من ملک تجاری دارم که۶۰ سال پیش پدر خدا بیامرز با سرقفلی خریداری کرده به متراژ ۱۶متر قراربود بعداز نوسازی همان مقدار داده شود در قرارداد نوشته در بنگاه بعداز 2۸ ماه تحویل داده قرار بوده قرار بود مغازه ۸ ماه تحویل بده نداد متراژ مغازه تحولی۱۳ متر شد ۲۰ماه دیرکرد که در قرارداد ماهی ۵۰ هزار تومان حالا میگوید ۲۰۰ م بده تاسند بزم در کل ۶۰ سال حق کسب وپیشه و ۳ متر که شده و ۲۰ ماه دیر تحول در سال ۸۳ بوده حالا که ملک گران شده آمد ارزش ۵۰ هزار تومان سال ۸۳ وسابقه مغازه و۳ متر کم شدن متراژ چگونه حساب بکنیم اجاره آن تا سال ۸۳ سالی ۵۰۰۰ تومان بوده که چون ملک ساخته نشد وقول دادن ملکیت داد بدون گرفتن پولی به خاطر گفته بالا ولی پشیمان شده فقط میگوید که ما از شما اجاره نگرفتیم همه کار میتوانیم بگنیم لطفا راهنمای کنید از شما سپاس گذارم در مطقه ۱۶ تشکر
سلام .برای بررسی دقیق با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید
جعفر
4 بهمن 1399
سلام وقت تون بخیر برادر پدر خانمم بدون اجاره نامه و قولنامه بیش از دوساله تو مغازه ایشون کسب و کار میکنن آیا میتواند ادعایی بر این داشته باشد که صاحب مغازش و مبلغی را بخاطر این از ایشان طلب کند که اینجا کسب کار راه انداخته
خیر هیچ حقی به ایشان تعلق نمیگیرد
ناشناس
4 بهمن 1399
با سلام, پدر بنده به مدت تقریبا 20سال در یک مغازه ای در بازار به صورت شریکی به گونه ای که مغازه از طرف مقابل و کار از پدر من, مشفول به کار بوده اما بنابه دلایلی صاحب مغازه قصد اخراج پدرم را دارد, میخواستم بدانم که ایا پدر من سهمی از مغازه پس از گذراندن مدت زیادی در آن دارد یا خیر ؟
در خصوص سهم الشرکه اگر مطالباتی وجود دارد ،قابل مطالبه است .ولی در خصوص مغازه در ابتدا باید دید که قرارداد مربوط به قوانین موجر و مستاجر چه سالی می شود .همچنین اگر حق و حقوق مد نظر شما مساله سرقفلی است که باید در ابتدای شروع به کار و انعقاد قرارداد در این خصوص میان طرفین توافق صورت میگرفته است و الا حقی در خصوص سرقفلی برای پدر شما متصور نیست .
حسینی
4 بهمن 1399
اگر فردی در ملک مسکونی به مدت ۹ یا ۱۰ سال مستاجر باشد به آن مستاجر برای تخلیه کردن چیزی تعلق می‌گیرد یا حق و حقوقی دارد ؟
خیر
فاطمه
4 بهمن 1399
سلام وقتتون بخیر پدرم درصد جانبازی دارد حدود ۱۸ سال پیش سازمان مسکن بهش زمین داده و پروانه هم گرفته اما نتونسته سند بگیر الان برای گرفتن سند چه کار باید کنیم ؟ ممنون می شم راهنمایی کنید
برای دریافت اطلاعات به بنیاد مربوطه مراجعه کنید .همچنین می توانید به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید .در ابتدا استعلام دریافت کنید
وحدانی
4 بهمن 1399
سلام در خانه استیجاری اگه بیش از 5 سال سکونت داشتند می‌توان با استشهاد از محل و ساکنین ادعای مالکیت کنن
با سلام .هیچ ادعایی نمی توان کرد و حقی وجود ندارد
امیرحسین
4 بهمن 1399
سلام...ملک تجاری دارم که مستاجر حدود14سال است انرا اجاره کرده و هرماه اجاره را پرداخت مینماید و مبلغی بابت رهن از او گرفته ام و چندسال است قراردادی نوشته نشده است و حرفی هم از سرقفلی و و و نبوده است یا بیان نشده است......ایا مستاجر میتواند ادعایی در هر زمینه ای داشته بشد؟
باید دقت شود که تاریخ قرارداداجاره مربوط به چه سالی است .با توجه به گفته شما قرارداد شما مربوط به قانون سال 1376 است .اگر در ابتدای قرارداد مبلغی به عنوان سرقفلی دریافت شده باشد برای مستاجر حق سرقفلی وجود دارد ولی اگر غیر از این باشد و سرقفلی دریافت نشده باشد ،حقی هم برای مستاجر متصور نمی باشد .این مساله بستگی به مفاد قرارداد و توافقات طرفین دارد .قرارداد شما نیز عادی است و فقط باید به تعهدات عمل گردد .حتی اگر قرارداد شما تمدید نشده باشد .اجازه شما برای ادامه سکونت نشان دهنده تمدید است و قرارداد شفاهی نیز در قوانین قابل پذیرش است .
رضاپور
4 بهمن 1399
باسلام بنده حدودبیست یک سال است دریک مقازه مستعجرهستم هیچ ودیعه بعنوان رهن یاسرقفلی ندادم فقط هرماه اجاره دادم اکنون ساحب مقازه مقازه میفروشدآیابنده درمقازه حق وحقوقی دارم یاخیر
خیر
مجید منتصر
4 بهمن 1399
ملکی را فروخته و صاحبخانه جدید به ساختمان امده ولی از مالک قبلی چند وسیله باقی مانده میشود بابت نگهداری انها وجه مطالبه کرد
ممکن است بتوانیید اجاره دریافت کنید .البته بهتر است برای مالک لوازم اظهارنامه ای ارسال کنید تا در صورتی که لوازم را نبرد میزان مشخصی اجاره برای نگهداری آن ها تعلق خواهد گرفت .
نیما
4 بهمن 1399
سلام بنده 15 سال است که در خانه ای هستم که صاحب خانه ان مشخص نیست وخانه را از شخص اجاره کردیم که مدعی بود صاحب خانه وی را گذاشته که مراقب خانه باشد ولی سالها بعد معلوم شد که دروغ میگفته و اصلا صاحب خانه ای در کار نبوده و اجاره نامه هم فقط یک سال اول هست و یک سال بعد ان شخص هم به شهر دیگری نقل مکان کرده و تابحال باز نگشته است و در این15سال هیچ شخصی بعنوان صاحب خانه نیامده است و اصلا معلوم نیست صاحب خانه ای در کار است یا خیر ولی آب و برق را خواستم وصل کنم به اسم صاحب امتیاز وصل کردم ولی اسم صاحب امتیاز آب شخص دیگری است و اسم صاحب امتیاز برق هم شخص دیگری هست ودر این بین معلوم نیست که صاحب خانه کدام یک هستن و یا صاحب خانه ای وجود دارد یا خیر و حتی وارث هم معلوم نیست که وجود داشته باشد ایا بنده میتوانم اقدام کنم وسند خانه را به اسم خودم بگیرم و خودم صاحب خانه شوم یا خیر اگر وجود دارد به چه صورت هست و چگونه باید اقدام کنم ممنون میشم پاسخ بنده رو بدید با سپاس
خیر این امکان برای شما وجود ندارد زیرا برای انتقال سند مالک یا ورثه ای باید باشد تا سند به شما منتقل گردد .همچنین در خصوص اموالی که بلاصاحب و ورثه هستند بنابر ماده 28 قانون مدنی رفتار خواهد شد .ماده 28 قانون مدنی : اموال مجهول‌ المالک با اذن حاکم یا ماذون از قبل او به مصارف فقرا می‌رسد. در این خصوص بهتر است به یک وکیل که درارای مهارت کافی است مراجعه کنید برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید .
هنرکار
4 بهمن 1399
با سلام و احترام. فرزند پسر که بعد از ازدواج مدت سی سال در متزل پدری زندگی کرده میتواند ادعای مالکیت یا سهم ارث بیشتری کند؟
خیر . به هر فرزند به میزان سهم الارثش بعد از فوت مورث از ترکه تعلق خواهد گرفت .
شایسته توسلی
4 بهمن 1399
ببینید نفر اول که مالک زمین بوده بعد از فروش فوت می‌کنه و فرصت نمیکنه سند بزنه کسی که زمین رو برای ساخت خریده اون هم واحد ها رو ساخته و فروخته ولی قبل تحویل سند با اعضای خانوادش چپ می‌کنه فوت می‌کنند الان مالک نفر سوم هست که با مستأجر مشکل داره و سوال بالا پیش اومده
ادعای مالکیت منتفی است .حتما ورثه ای وجود دارد.در صورتی که به جواب نرسیدی سوال خود را به صورت دقیق عنوان کنید .
سجاد نورازاد
4 بهمن 1399
با سلام یک زیر زمین را بابت انبار اجاره دادم ولی مستاجر هر شب میاد اونجا میخوابه،تو قرارداد هم قید شده فقط انبار الان ادعا میکنه که نگبانه بابت انبار ؛ایا این حق رو داره؟در ضمن بالای زیر زمین سه واحد مسکونی هست
در صورتی که مستاجر بر خلاف تعهدات و شروط ضمن عقد رفتار کرده باشد امکان فسخ قرارداد ایجاد خواهد شد .اگر مستاجر به جای انبار استفادهی دیگری کرده باشد خلاف شرایط مقرر در قرارداد است .ولی به گفته شما به عنوان انبار استفاده می شود و ممکن است هیچ اقدامی نتوانید انجام دهید مگر اینکه برای ساکنین دیگر ایجاد مزاحمت کرده باشد .
سعید.احمدپور
4 بهمن 1399
با سلام .ما در خانه مادربزرگم که در حال حاضر ۲۲ هست زندگی میکنیم که به گفته خودشان خانه از ماست ،ولی الان زیر حرفشان زده اند چه حکمی دارد ایا خانه را میتوانند پس بگیرند؟
در صورتی که مستندی که نشان دهنده مالکیت شما نسبت به ملک و یا هر مستندی که نشان دهنده بخشش خانه به شما وجود نداشته باشد ،مالک نمی باشید .مگر اینکه بتوانید ثابت کنید که مادربزگتان ملک را به شما ابرا کرده است .با استفاده از شهادت شهود .البته الان با وجود خودشان این مساله ممکن نیست و مالک ملک مادربزرگتان می باشد .
احمد حیدری نژاد
4 بهمن 1399
سلام 8سال مستاجر بودم حال که خانه را تحویل دادم مالک ادعاد رنگ ونقاشی دارد وهمچنین ادعای لامپهای برق ویا در هرسال نباید سرویس کولر انجام دهد فرضکنید سالی یک بار مستاجر عوض بشه
در صورتی که اقدامات مستاجر باعث تخریب شده باشد باید به همتن صورت که ملک به شما تحویل داده شده است به موجر تحویل دهید .اما تغییر رنگ یا سیاه شدم بر اثر استهلاک ایجاد می شود و این طبیعی است و مستاجر مسئول رنگ آمیزی نمی باشد زیرا برای همین موارد است که مستاجر اجاره پرداخت می کند تا به صورت متعارف از منافع ملک استفاده کند و اقدامات نامتعارف باعث مسئولیت مستاجر است .
رستمیان
4 بهمن 1399
سلام بند مستجر هستم حدود ۱۰هست که سکونت دارم در این منزل قرارداد هم همون سال اول فقط نوشتیم طبق اولین قرارداد که حالا موجود هم نیست مالک اول ادعای بیش از ۲۵%کرد ولی بعد بیشتر از ۲۵%حالا هم میگوید اگر خالی نکنی حکم میگیرم طبق قرار داد اول اول مرداد ۱۴۰۱پایان قرارداد که موجود نیست به اتمام میرسد حالا میخوام ببینم مالک میتونه حکم تخلیه بگیره یانه ممنونم
موعد تخلیه با توجه به قراردادی است که فی مابین شما بوده است و ادامه سکونت شما به معنی رضایت موجر در سکونت و تایید قرارداد می باشد .بر اساس مصوبات ستاد کرونا قرارداد های اجاره املاک مسکونی باید تمدید شوند و موجرین در کلان شهر تهران تنها می توانند به میزان 25 درصد به مبلغ اجاره اضافه کنند .در صورت قبول مستاجر برای ادامه سکونت و پرداخت مبلغ بر اساس قانون حکم تخلیه صادر نمی شود .می توانید به ستاد مبارزه با کرونا مراجعه کنید.شما به سکونت خود ادامه دهید و نباید بیش از بیست و پنج درصد مصوب بپردازید .
هادی احمدی
4 بهمن 1399
سلام من 30 سال خونه پدری نشسته ام حال چیری ندارم بیرون خانه اجاره کنم چکار باید بکنم
در صورت فوت مورث و مطالبه ورثه باید تخلیه کنید.اگر هم مالک در قید حیات است توافق کنید چون حقی به شما تعلق نمی گیرد .کاری از شما ساخته نیست .
محمد
4 بهمن 1399
باسلام.سال 58پدرمامغازه ای رابه شخصی بصورت دستنویس اجاره داده است درحال حاضرهردومالک ومستاجرفوت کرده اندامااکنون پسرمستاجرنه تخلیه نمیکندو۱۷ساله کرایه هم نداده وقبلاکرایه مختصری میداده.درحال حاضرکارشناس محترم برای تخلیه ماورثه پدرم چکارکنیم درضمن اجارنامه دسنویس سال۶۰داریم تشکرازشما
برای حکم تخلیه اقدام کنید و تقاضای اجرت المثل ایام تصرف که اجاره ای پرداخت نشده کنید .بهتر است با یک وکیل مشورت کنید .در صورت نیاز با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید .برای طرح دعوا به اجاره نامه موجود و شهادت شهود استناد کنید .
مهدی
4 بهمن 1399
باسلام یک مستاجر داریم که مادرم خدابیامرز بهش اتاق داده بود الان سی وشش سال است که همون جا هست یک قرارداد دستی هم بیشتر ندارن از همون سال اول تا الان میخوام بیرونش کنم میگه منم وارث هستم هجده ساله که مادرم فوت کرده هیچ اجاره ای پرداخت نکرده ایا درست میگه که بهش ارث میرسه
با سلام .خیر .ورثه تنها افرادی هستند که دارای رابطه خونی شرعی با مورث می باشند .فرزندان متوفی و یا اولاد آن ها و به نسبت طبقات ارث هستند که از ماترک ارث می برند و ایشون در دسته وراث قرار ندارند .همچنی هیچ حقی برای ایشان متصور نمی باشد و چون به تعدات خود در مدت زمان اجاره نیز عمل نکرده است می توانید اقدام به دریافت حکم تخلیه کنید .همچنین اجاره های گذشته هم در صورتی که اثبات شود که از جانب ایشان پرداخت نشده قابل مطالبه می باشند .
مصطفی
4 بهمن 1399
کسی که بودن اجاره کردن ملک در ان نشسته حدود ۳۰ سال الان می تواند ادا مالکیت ملک کند
خیر .در املاکی که کاربری مسکونی دارد هیچ ادعایی از جانب مستاجر پذیرفته نیست و حقی نسبت به آن ملک ندارد .
مرتضوي
4 بهمن 1399
سلام دريك مجتمع ممبه اب پوسيده ونياز به تعمير دارد ايا تعمير ان با موجر است يا مستاجر؟
در صورتی که از آن منبع استفاده روزانه می شود و یکی از لوازم اساسی به حساب می آید اگر تعمیرات جزعی دارد با مستاجر است اما در صورتی خرابی به صورت اساسی است و یا نیاز به تعمیر اساسی دارد با موجر است .
Mehdi zamani
4 بهمن 1399
ما در ملکی ۲۰ سال ساکن هستیم و مالک فوت کرده و وراثه ای ندارد آیا میتوان جهت گرفتن سند ملک فوق اقدام کنیم
ممکن است و برای این کار باید اثبات مالکیت صورت گیرد تا سند به نام شما صادر شود .اگر نتوانید اثبات مالکیت کنید ،ملک در دسته اموال بلا صاحب قرار خواهد گرفت .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید وکلای مجرب ما در این زمینه به شما یاری خواهند داد .
رضا
4 بهمن 1399
من حدود ۶سال در اصفهان سکونت دارم به صورت اجاره نشین والان یکسال ونیم ازدواج کردم خواستم بدونم طرح حمایتی مسکن به من تعلق میگیره
از مرجع مربوطه سوال کنید
حسین
4 بهمن 1399
با سلام عرض ادب و احترام من مستاجری هستم که صاحبخانه آن خارج از کشور است و از سال 1390 تا سال 1393 با وکیل ایشان قرارداد رو تمدید می کردم ولی از سال 1394 که برای تمدیدقرارداد به وکیل ایشان تلفن کردم گفتن ایشان فوت کرده و از سال 1394 تا 1400 هیچ گونه خبری از صاحبخانه و وکیل ایشان نبود و من کلی برای مشاء ساختمان و داخل خانه خرج کردم این نکته رو بگیم من این خانه رو رهن کردم لطفا راهنمایی کنید من می توانم حق و حقوقی داشته باشم یا نه اگر ی موقعی پیداش بشه می تونه منو بندازه بیرون یا نه خواهشا راهنمایی کنید
هیچ حق و حقوقی برای شما وجود ندارد .تنها می توانید به جهت خرج کردی که انجام داده اید از ورثه ایشان مطالبه کنید .مال متعلق به موجر است و بعد از آن هم متعلق به ورثه .در صورتی که خلاف قرارداد عمل کرده باشید و یا موعد قرارداد شما به اتمام رسیده باشد می توانند که تخلیه را از شما بخواهند .
م.محمدی
4 بهمن 1399
باسلام،ملک مسکونی بنده مدت۵سال است که در رهن و اجاره مستأجری است،به نظر شما اگر چند سال دیگر باز هم با همین مستاجر، قرارداد تمدیدشود ،ممکن است ایجاد درد سر کندو مستاجر حق مالکیتی، برای خود ادعا کند،یا تخلیه شود بهتر است(قرار داد ما بنگاهی و رسمی است)_نا گفته نماند، بنده به دلیل نیاز به اجاره ای که می گیرم ،هر ساله مجبورم ، اجاره بها ومبلغ ودیعه را طبق افزایش روز زیاد کنم_باتشکر
سلام خیر .با توجه به این که میان موجر و مستاجر قرارداد وجود دارد و همچنین ملک مسکونی است تا هر چند سال که مستاجر ساکن باشد و قرارداد اجاره تمدید گردد هیچ حقی برای مستاجر نسبت به ملک ایجاد نمی شود . در املاک تجاری است که مستاجر با توجه به شرایطی صاحب سرقفلی و یا حق کسب و پیشه به عنوان یک حق می شود نه در املاک مسکونی
حسین باوی
4 بهمن 1399
سلام جناب وقت بخیر .بند ۳سال با صاحب مغازه قرارداد دارم وامسال میگه باید تخلیه کنم ایا میتونم تخلیه نکنم ومغازه نوساز بود ومن ان را افتتاح کردم و مشتری جمع کردم
تا زمانی که موعد اجاره به اتمام نرسیده است می توانید تخلیه نکنید .در خصوص جمع آوری مشتری نیز باید گفت که حق کسب و پیشه به شما تعلق نمیگیرد زیرا این حق مربوط به قرارداد اهای اجاره منطبق با قوانین مصوب قبل از سال 1376 است .همچنین زمانی به شما حق سرقفلی تعلق میگیرد که در ابتدای قرارداد موجر از شما مبلغی به عنوان سرقفلی دریافت کرده باشد .در صورتی که حق انتقال از شما سلقط نشده باشد می توانید ملک را به صورت سرقفلی به دیگری منتقل کنید .
احمد
4 بهمن 1399
با سلام منزل مسکونی دارم که تقریبا بیست سال پیش از برادرم خریدم سال اول قرار بود خودش بشیند تا باقی مانده پوله خونه رو من از اون کرایه نگیرم بعد یکسال دوباره خواهش کرد که من پچه کوچیک دارم وضع مالیم خوب نیس بزار بشینیم .من هم قبول کردم چون اون زمان لازم نداشتم وازشی هم نداش چیزی نگفتم الان دوساله میگم بلند شو میگه تو هیچ حقی نداری .وتازه الان فهمیدم خونه رو داده به کرایه.ومنو تهدید میکنه .میخواستم راهنمایم کنید
در این خصوص نیاز به مستندات و مدارکی که دال بر مالکیت شما است ،می باشد همچنین وجود شاهد برای اثبات این مساله .زیرا اگر مستنداتی ارائه نشود ،ممکن است سابقه تصرف و سکونت برادرتان دلیلی بر مالکیت ایشان باشد..پس برای اینکه دعوایی حقوقی در خصوص تصرف غیر قانونی ملکتان انجام دهید باید مستندات کافی وجود داشته باشد و سپس تقاضای دستور موقت و خلع ید کنید .در صورت نیاز با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید .
جبار
4 بهمن 1399
سلام ملکی در سال ۹۲اجاره کردم وتا العا قولنامه بین ما نوشته نشده ایا من از مغازه صحمی دارم یا نه
خیر سهمی برای شما وجود ندارد .زیرا مبلغی به عنوان سرقفلی توسط موجر از شما دریافت نشده است .سرقفلی شرایط خاص خود را دارد و شرایط شما منطبق با قوانین موجر و مستاجر سال 76 به بعد می باشد .
آراز
4 بهمن 1399
سلام خانواده من بیش از۱۷ساله توی یه خونه ساکنن صاحب خانه ۱۲سال پیش فوت کرده و هیچ کس برای این خونه نیومده فقط یه بار یکی به عنوان داماد امدوچندسالیه خبری ازش نیست آیا مامیتونیم به نام خودمون سند بگیریم ممنون میشم جواب بدین
خیر .ملک دارای ورثه است .حتی اگر دارای ورثه هم نباشد باید مالکیت شما اثبات شود.
حمید
4 بهمن 1399
سلام با عرض خسته نباشی سوال من این است که کسی مدت ۱۰سال بدون قرار داد جای سکونت داشته باشد حق مالکیت دارد یا نه؟
سلام .خیر حقی متصور نیست
محمد باباجانی
4 بهمن 1399
سلام برادر من درملک پدری حدود ۱۸سال است ساکن است و هیچ قراردادی ندارد آیا می‌تواند ادعای مالکیت کند؟
خیر .در صورتی که پدر فوت کرده باشد ورثه فقط به میزان سهم الارث خود در ماترک سهیم هستند .شما می توانید تقاضای انحصار وراثت کنید .همچنین امکان درخواست مهرو موم ترکه هم وجود دارد
رضا
4 بهمن 1399
سلام بنده ۲۰ سال در مغازه پدرم کار میکنم ی ۱۰ سالی هست که به پدرم اجاره میدهم ایا پدرم میتواند من را از مغازه بیرون کند وعذر من را بخواهد
بله ممکن است.مالک(موجر)هر تصمیمی در خصوص ملک خود می تواند داشته باشد .مگر اینکه به شما سرقفلی تعلق بگیرد
محمد
4 بهمن 1399
سلام . خسته نباشید . ملکی رو پدر و مادر من به مدت 40 سال هست که اجاره کرده اند و سالانه مبلغی به عنوان اجاره اضافه میشده و هر سال تمدید میشده به صورت شفاهی یعنی اجاره خط به روزی موجود نیست . در اون ملک هم کار تجاری انجام شده و درامد داشته . حالا پدر و مادر من فوت کرده اند و صاحب ملک خواهان تخلیه هست . آیا ما میتوانیم حق کسب و پیشه سهمی بابت رونق و آبادی اون ملک داشته باشیم ؟ یا کلا سهمی از نظر قانونی به ما که بعد فوت پدر و مادرمان اونجا هستیم و بابت اینکه اونجا کسب و کار داشتیم تعلق میگیره ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .
با سلام .بسته به قرارداد شما دارد .حق کسب و پیشه مختص قرارداد های مربوط به قوانین سال 56 است و بعد از آن قرارداد ها مربوط به قوانین سال 76 می باشند که در قانون اخیر حق کسب و پیشه وجود ندارد و سرقفلی جایگزین آن شده است .همچنین حق سرقفلی مختص املاک با کاربری تجاری است .اینکه در ملک کار تجاری انجام شده باشد کفایت نمی کند و همچنین باید در خصوص سرقفلی میان موجر و مستاجر توافقی در ابتدای قرارداد انجام شده باشد و مبلغی به عنوان سرقفلی پرداخت شده باشد .به هر حال با توجه به سخنان شما حقی برای شما وجود ندارد و باید ملک در موعد اتمام قرارداد که به صورت شفاهی بوده تخلیه شود و یا با توافق تمدید گردد.
مصطفی
4 بهمن 1399
سلام من ۱۴ساله یه مغازه اجاره کردم که قرارداد سال به سال تمدید میشه ومبلغ اجاره ورهن مغازه رو هم هرچی دلش خواست میگه ایا میتوانم ادعای مالکیت کنم
خیر حقی در خصوص مالکیت به شما تعلق نخواهد گرفت .مالکیت فقط از آن مالک است .شما تنها حقی که می توانید داشته باشید ،حق سرقفلی است که آن هم باید شرایط خاص این حق رعایت شده باشد .
مجید پارسا
4 بهمن 1399
با سلام من حدود 4 سال هست که در یک خانه دربستی مستاجرم که طول این مدت اجاره بها رو سر موقع پرداخت کردم و هر سال هم تمدید کردیم لازم بذکر است که قرداد ما هر سال 8/10 تمدید میکردیم بجز امسال که افتاده به تاریخ 10/1 و الان حدود 15 روز پیش به بنده گفته دیگ تمدید نمیکنم و باید تخلیه کنی و الان هم تو فصل سرما و الان هم شدیدا برف میباره چاره ی من چی هست و تکلیف چیه و اینکه اگر من بگم که نمیتونم خالی کنم و بگم میتونم بعد عید خالی کنم جه حکمی برام بریده میشود ممنون میشم اگه راهنمایی کنین
با توجه به شرایط موجود و بیماری کرونا ،ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوبه ای را تصویب کرده است که موجرین باید در ایام این بیماری قرارداد های اجاره خود را تمدید کنند .در این ایام هم حکم تخلیه صادر نمی شود مگر اینکه موجر خود نیاز شخصی داشته باشد یا ملک را قبلا فروخته باشد و یا ملک نیاز به بازسازس داشته باشد که البته این موارد باید توسط موجر اثبات شود .تمام این موارد در شرایطی است که مستاجر اجاره خود را بر اساس قرارداد پرداخته باشد و با افزایش اجاره بهای قانونی هم موافقت کند .در غیر از این شرایط حق با موجر است
ابوالفضل
4 بهمن 1399
سلام یک قطعه زمین محصور مجاوریکی از خیابان های شهر دارم که در سال جهت استفاده در زمینه انبار و محل فروش مصالح ساختمانی اجاره داده ام یک قرارداد اجاره یک ساله هم با مستاجرتنظیم نموده ایم دیگر هم اجاره نامه را تمدید نکرده ایم آیا اکنون که ملک را خودام نیاز دارم مستاجر میتواند تخلیه نکند یا ادعای داشته باشد؟ و آیا اگر یک اجاره نامه جدید به تاریخ یکی دوسال قبل با وی تنظیم کنم بهتر نیست؟
تنظیم اجاره نامه به تاریخ گذشته به چه دلیل است ؟در صورتی که خودتان نیاز شخصی داشته باشید بعد از اتمام قرارداد اجاره می توانید درخواست تخلیه کنید
مریم
4 بهمن 1399
اگر محل موتور کولر به علت قرارگیری آن در روی تراس فلزی و صدای زیاد در اتاق خواب نزدیک آن و انتقال برق در زمان خیسی تراس به املاک اطلاع داده شود و توسط مستاجر جابجا شود اما املاک به موجر اطلاع نداده باشد و بعدا موجر برای اذیت مستاجر ابنکه من شکایت میکنم که چرا جابجا کرده ای چه حکمی دارد?
هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی شود .شما این عمل را برای رفع مزاحمت و جلوگیری از خطر انجام داده اید
فائزه فریدون پور
4 بهمن 1399
سلام مستأجری دارم که یکسال قرار داشت بخواطر کرونا نشد تخلیه کنه و پنج ماه هست که در خانه هست و قرار داد جدید نوشته . به دلایل دعواهای بسییییااارررررر بدی که مستاجر نسبت به مالک خانه دارد ‌ می خوایم خانه تخلیه کنه. اما گفتن شاهد باید باشه چون همسایه ها از مرد میترسن حرفی نمی‌زنند .شکایت کنم نتیجه ای میگیرم ؟؟؟ وضعیت مون خیلی بده تا جایی که میشد تحمل کردیم و چیزی نگفتیم اما تا همین امروز بود دیگه نمیشه تحمل کرد
خیر .تا زمانی که موعد قرارداد به اتمام نرسیده باشد امکان تخلیه ممکن نیست .اگرمستاجر برای همسایه ها و یا شما ایجاد آزار و اذیت کرده باشد که در این صورت همسایه ها می توانند با جمع آوری استشهاد از ایشان شکایت کنند .
فائزه فریدون پور
4 بهمن 1399
سلام مستأجری دارم که یک سال قرار داشت تمام شد به دلیل کرونا نشد تخلیه کنه .و پنج ماه هست که در خانه هست و قرار داد جدید نوشته .به دلایل بسسسسسییییاااااررررر بدی مثلا دعوا های زیاد آبرو ریزی و... می خوایم خانه را تخلیه کند . گفتن باید شاهد داشته باشم اما چون همسایه ها از مرد میترسن حرفی نمی‌زنند. می خوام شکایت کنم نتیجه ای میگیرم ؟ تا الان تحمل کردیم و ساکت ماندیم ولی تا همین امروز بود دیگر نمیشود.
باید موعد قرارداد به اتمام برسد .بعد از اتمام قرارداد با توجه به ادله کافی و استفاده از استشهادیه درخواست صدور دستور تخلیه از طریق شورای حل اختلاف را بخواهید .
علی
4 بهمن 1399
خواهرم مدت 20 سال است که در ملکی که دو دانگ آن مال مادرم بوده و الآن نزدیک به 3 سال است من 2 دانگ آن ملک را خریدم ( و نیز ملک غیر قابل افراز است ) ساکن است. آیا ایشان می تواند حق نگهداری و سرایداری از من طلب کند؟ آیا من می توانم حکم خلع ید خواهرم را بگیرم ؟
خیر ایشان از منافع این ملک استفاده کرده یعنی در این ملک سکونت داشته است پس نمی تواند .همچنین در صورت مطالبه حق و حقوق باید اثبات کند که به عنوان سرایدار ساکن بوده است .شما می توانید در ابتدا برای ایشان اظهارنامه ای به جهت تخلیه ارسال کنید .اگر به نتیجه ای نرسید برای خلع ید اقدام کنید.در صورت نیاز با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا همکاران شما را راهنمایی کنند .
محمد
4 بهمن 1399
باسلام بنده یکباب منزل دراختیارپسرم قراردادم تازمانی که دست وبالش بازبشه الان میخواهم پسبگیرم میگه ملک خودمه وبه شما میفروشم ممنون
خیر .در صورتی که توافق و انتقالی صورت نگرفته باشد هیچ گونه حق مالکیتی ندارد و در صورتی که تخلیه نکنند می توانید تقاضای خلع ید کنید . ماده 308 قانون مدنی: «غصب استیلا بر حق غیر است به نحو عدوان» .از زمانی که شما دیگر رضایت به سکونت پسرتان نداشته باشید تصرف ایشان در این ملک به صورت غاصبانه است .
حس خ
4 بهمن 1399
سلام اگه نامادری در ملک پدر بالای 15سال اقامت کنه الان میتونه ادعای مالکیت کنه؟؟
سلام .خیر .مگر اینکه به صورت قانونی ملک به نحوی انتقال پیدا کرده باشد .در غیر این صورت هیچ حقی در مالکیت ملک ندارد
غلام هستم از هرمزگان تاریخ ۱۷/ ۱۰/ ۱۴۰۰
4 بهمن 1399
سلام من حدود چهل سال روی زمین بنده خدا نشسته ام منزل مسکونی درست کرده ام حالا بمن میگه بلند شو یا بقیمت روز بخر من هم نمی توانم بقیمت روز بخرم چ کار کنم
در هر حال شما با اختیار خودتان ملک را ساخته اید .یا باید خریداری کنید و یا مالک ممکن است به دلیل تصرف از شما شکایت کند و حکم تخریب دریافت کند .در صورتی که قراردادی مابین شما وجود دارد باید بررسی گردد .بهترین راه توافق طرفین است .
یاوری
4 بهمن 1399
سلام خسته نباشید...من ۱۴سال درخانه ای ساکن هستم ک خونه رو از خواهرشوهرم خریدیم و ایشون فوت کرده ومن هم هیچ سند و مدرکی ندارم که ثابت کنم که پول ب ایشون دادیم ..فقط خانواده همسر در جریان هستند..آیا میتوانید بنده را راهنمایی کنید
با توجه به شهادت شهود و سابقه سکونت شما در ملک امکان اثبات مالکیت وجود دارد .در صورت نیاز با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا به طور دقیق راهنمایی شوید .
عبدااله فرهادی
4 بهمن 1399
سلام پدر بنده مغازه تجاری خود را به برادرم اجاره داده مدت اجاره نامه 8 سال قید شده و هر سال هم تمدید شده باز هم مدتش 8 سال قید شده ولی مبلغش همون قیمت قبلی الان پدر بنده فوت کرده اجاره نامه پدرمان با برادرمان معتبر هست یا نه ؟ ایا وراث حق فسق قرارداد را دارند ؟
تا اتمام قراردا معتبر است و حق فسخ وجود ندارد .
جبار
4 بهمن 1399
سلام‌ ،ساله‌۱۳۴۸‌پدرم‌مغازه‌ای‌اجاره‌کرده‌مدت‌سی‌ سال‌در‌ان‌‌کار‌کرد‌بعد‌فوت‌کرد‌،وتا‌الا‌ن‌مغازه‌در اختیارمنه،برق‌،تلفن‌هم‌به‌اسمه‌پدرم‌هستش الان‌مغازه‌داخله‌طرح‌جاده‌افتاده‌صاحب‌ملک‌ مغازشو‌میخواد‌،قانونی‌حقی‌داریم‌،ممنون
بله .مطالبه حقوق شما بر اساس قوانین موجر و مستاجر سال 56 می باشد .بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر سال 65 هم به شما حق کسب و پیشه تعلق می گیرد .زیرا در قانون سال 56 حق سرقفلی وجود نداشته است .برای راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید .موفق باشید
علی
4 بهمن 1399
مستأجری 6سال مستاجر مغازه می‌باشد والان قراردادش به پایان رسید و به مغازه خودش انتقال داد والان همون کار را در مغازه دایر کردم آیا مستاجر قبلی می‌تواند ادعای حقی کند و اعتراض کند
خیر .مگر در قرارداد در خصوص سرقفلی توافق شده باشد و مبلغی به جهت سرقفلی پرداخت کرده باشد .
فرخ
4 بهمن 1399
سلام پدرم در سال ۱۳۶۴ مقداری زمین کشاورزی در بغل روستا از عموی خود جهت احداث ساختمان مسکونی با مبلغ ۲۰۰۰۰هزار تومان خریداری کرده ولی با حسن فامیلی قولنامه‌ای در بین نبوده و در همان سال بعداز هشت ماه عمو از دنیا رفته و درسال ۱۳۹۱ ساختمان مسکونی دوباره تخریب شده و دوباره بازسازی میشود وما به مدت ۳۶سال در آن سکونت داریم و عمویمان دارای 1۰ نفر ورثه میباشد حال چون قولنامه در بین نداریم یکی از ورثه ادعای مالکیت آن را دارد ولی چهار برادر و خواهر دیگر او میگن خدایی ما خبر داریم که پدرمان آن را فروخته و ادعایی نداریم ودر محاکم قضایی نیز حاضریم سوگند یاد کنیم که پول انرا پدرمان گرفته حال آیا این یک نفر به تنهایی میتواند ادعای مالکیت کند یا نه ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید یا قانونی برایم ذکر کنید که حقمان ضایع نشه سپاسگزارم
خیر .نمی تواند .هر ادعایی باید اثبات گردد .وجود شهود و سابقه سکونت شما نشان دهنده مالکیت شما است .هر فردی در صورت داشتن ادعایی باید اقدام قانونی انجام دهد و نیازی نیست که شما فعلا اقدامی انجام دهید
نادررضا پایه ور
4 بهمن 1399
با سلام. در واحد آپارتمانی زندگی میکنم قرارداد اجاره واحد هم چند روز هست به پایان رسیده مالک تعاونی هلیکوپترسازی میباشد و هیئت مدیره سه نفره آن قولنامه را امضا نموده اند چند روزی هست یک نفر پیدا شده و مدعی مالک بودن واحد را دارد البته فکر میکنم دعواهای اعضا تعاونی برای تصاحب واحد باشد به هر حال مالک فعلی الان که زمان قولنامه یکساله به پایان رسیده به همین خاطر مدعی که پیدا شده حاضر به قولنامه برای سال جدید نمی‌باشد سوال من اینست اگر مدعی واحد در دادگاه حق به جانب شود مستاجر که من باشم حکم به تخلیه ام می‌دهند بدون مبلغ ودیعه ام یا خیریا اینکه تا مالک قبلی ودیعه ام نپرداخته بلحاظ قانونی میتوانم در واحد باشم و تخلیه نکنم ممنون ازشما
در صورتی که مالک جدید مدعی گردد نمی تواند شما را اجبار به تخلیه کند تا زمانی که موعد اجاره شما به پایان برسد .
فاطمه
4 بهمن 1399
سلام مادرم مغازه دارد دیگه چیزی ندارد میتونه ثبت نام کنه برای خونه های مسکن
از مرجع مربوطه پیگیری کنید
طیبه رفیعی
4 بهمن 1399
من در منزل اجاره آبی خود یک شغل خانگی راه اندازی کرده‌ام ومالک میگوید حق این کار راهداری آیا حق با اوست؟
بستگی به نوع شغل شما دارد .اما معمولا کاری خلاف قانون نمی باشد و موجر نمی تواند به این جهت مستاجر را منع کند .به استناد قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مصوب 89/02/22 مجلس شورای اسلامی و دستورالعمل اجرایی آن ( ملکی و استیجاری).
احمد
4 بهمن 1399
مستجرمن ده سال در پیلوت است می تواند حق مالیک داشته باشد
خیر .هیچ حقی وجود ندارد .در صورت عدم تخلیه می توانید برای خلع ید اقدام کنید .
سیدولی
4 بهمن 1399
سلام از سال ۴۵ تا سال ۷۰ زمینی بصورت اجاره ای دستم بوده آیا صاحب زمین می تونست این زمین را از من بگیره وبه کس دیگری واگزار کنه
مالک زمین اختیار دارد نسبت به زمین خود هر تصمیمی اتخاذ کند .اما در صورتی که زمین زراعی بوده است .طبق ماده ۴۹۴ قانون مدنی با انقضای مدت اجاره، چنانچه مالک با ادامه تصرفات مستأجر در مورد اجاره راضی نبوده و مستأجر نیز حاضر به تخلیه و تحویل مورد اجاره نشود، مالک می تواند دادخواست خود را تحت عنوان تخلیه یا تخلیه ید مطرح نموده و ملک خود را مسترد نماید.اما در صورتی که شما اقدام به زراعت در زمین کرده باشید به جهت مدت طولانی زراعت حقی به عنوان حق زارعانه به شما تعلق خواهد گرفت .
پویا راد
4 بهمن 1399
سلام عزیز .مستاجری دارم که 16 سال د خانه من نشسته . و من فقط سال اول یرار داد نوشته وم و 15سال بعد هیچ قرار دادی ننوشته ایم . میخوام بدونم اگر بخوان بلند بشن من باید مباغی بهشون پرداخت کنم ؟ و مهم تر از اون میخواستم بدونم که چقدر زمان میبره حکم تخلیه بگیرم ؟ ملک میکونی . این هم بگم که خیلی هزینه هم کردن در داخل خانه
نیازی نیست مبلغی اضافه پرداخت شود .مشخص نیست که چقدر زمان میبرد .اما به دلیل بیماری کرونا حکم تخلیه به سختی صادر می شود .در صورتی که هزینه ها ضروری بوده اند مستاجر می تواند از موجر مطالبه کند .باید ودیعه ای که دریافت شده به مستاجر مسترد گردد
علی
4 بهمن 1399
سلام.بنده مدت ۵سال است که مستاجر مغازه هستم در یکسال اخیر صاحب مغازه با برادرش سر ملک به مشکل خوردن کار به تخریب و قطع شدن آب برق ..شد ضرر و زیان مان را چگونه مطالعه کنیم
در صورتی که نتوانید از منافع ملک استیجاری بهره مند شوید قرارداد اجاره منفسخ می شود و برای این منظور می توانید در ابتدا اظهارنامه و بعد دادخواستی به جهت تایید انفساخ عقد اجاره به دلیل عدم توانایی استفاده از ملک را ثبت کنید .در صورتی هم که خسارتی وارد شده باید می توانید مطالبه کنید .در صورت نیاز با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا همکاران برای سهولت کار شما را راهنمایی کنند .
علی
4 بهمن 1399
سلام ما در خانه قدیمی قبلا هستیم ۳۰ سال شده الان یکی اومده میگه خانه رو خالی کنیم اجاره هم نمیدادیم چون خانه ها خراب بوده همه رو درست کردیم
خواسته شما چیست ؟سوالتان را به درستی مطرح کنید
مهدیا
4 بهمن 1399
با سلام خدمت استاد عزیزم. بنده 5 سال است در مکانی تجاری بدون اجاره نامه مشغول کاسبی هستم و مالک قصد فروش ملک را داشته و با توجه به نوع کارم که داروخانه دامپزشکی ست و من در هیچ جای دیگر این شهر نمیتوانم شهرت و کسب و کار مناسبم را که طی این چند سال در اینجا کسب کرده ام ،داشته باشم ،آیا میتوانم مالک را مجبور به پرداخت حقی قانونی از این بابت نمایم و در صورت مثبت بودن ، ممنون میشم عنوان قانون مربوطه و اگه شامل خسارت میشه ، میزانشو به من بگید.
خیر .تنها زمانی حقوقی به شما تعلق خواهد گرفت که شرایط مطالبه سرقفلی را داشته باشید و در خصوص سرقفلی توافقی میان شما و موجر ایجاد شده باشد .
محمد
4 بهمن 1399
ایا اخرین قراداداجاره ملاک مباشد اگر چه مستاجر چند قراداداجاره با پدر من دارد وزمینی که مستاجر اجاره کرده مالک من هستم نه پدرم و اخرین قراداداجاره با من انجام داده
بله
مكوندي
4 بهمن 1399
با سلام به شما ،مستأجر ما در حدود سه سال است كه بدون قرارداد در خانه ما نشسته و إيا ميتواند با پارتي بازي و رشوه خانه را غصب و به نام خودش بزند.چون اين هدف را دارد.
خیر .شما به عنوان مالک می توانید حکم تخلیه دریافت کنید .
محمد حسین
4 بهمن 1399
ضمن عرض سلام خانواده بنده حدود ۹ سال در منزل پدربزرگم سکونت داشتن تا از ایشون مراقبت کنن. در حال حاضر که فوت کردن، ورثه‌ای ادعای تخلیه ملک را دارند در حالی که تا قبل از آن حتی به پدرشان سر هم نمی‌زنند. از آنجایی که منزل روستایی است و فاقد سند، آیا خانواده من می‌تونن به نام خودشان سند بزنند؟
خیر این امکان وجود ندارد و کمک های به پدر از باب احسان بوده است .اموال باقی مانده متعلق به تمام ورثه می باشد.فاقد سند بودن یک ملک مستلزم اثبات مالکیت است .
محمد حسین
4 بهمن 1399
بسیار مچکرم از پاسخ شما و زمانی گذاشتید. آیا می‌توان قبل از انحصار وراثت، ادعای تملک کرد و برای ملک به نام خانواده خودمان سند گرفت؟
ادعای مالکیت می تواند قبل یا بعد از انحصار وراثت باشد .ادعای مالکیت باید با توجه به مستندات اثبات شود .این را در نظر داشته باشید که اثبات مالکیت در این موارد کار بسیار دشواری است .در واقع برای اثبات مالکیت باید به گونه ای ثابت کنید که ملک به شما منتقل شده است .
طاهره حسینی
4 بهمن 1399
اگر کسی مغازه اجاره کند بعد از ۶ سال می تواند ادعای مالکیت کند
خیر .ادعای مالکیت برای مستاجرین به غلط در میان عامه وجود دارد .مستاجر ملک تجاری تنها زمانی دارای حق سرقفلی است که ابتدای به امر مبلغی به عنوان سرقفلی داده باشد .در غیر این صورت هیچ حقی متصور نیست .
محمد رضا
4 بهمن 1399
سلام ۱۷ سال پیش مغازه ای کا ارث پدرمان بود از برادرم خریدم ،فروش نامه و سند شش دانگ وشاهد دارم،در این ۱۷ سال مغازه به خودش دادم بدون هیچ اجاره و پولی وهیچ اجاره نامه ای که بینمان باشد،العان مغازه ام را می خواهم اما بلند نمیشود ،باید چه اقدام قانونی کنم؟ آیا می تواند ادعایی کند؟
خیر ادعایی نمی توانند داشته باشند .برای تخلیه نیز می توان حکم تخلیه دریافت کرد و یا دادخواست خلع ید داد .در صورت نیاز با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا به همکاران شما را راهنمایی کنند .
عبدالی
4 بهمن 1399
۱۰ ساله که در یک خانه مستاجریم الان ما قرداد امسال رو ننوشتیم ۶ ماه دیگه به محلت ما مونده میگه میخوام پسرم بیاد اینجا میتونه قبل از موعد ما رو بیرون کنه
خیر .تا زمانی که قرارداد شما مهلت دارد نمی تواند تقاضای تخلیه کند .قبول مالک به ادامه سکونت شما در سال جاری نشان از این است که مالک با قرارداد قبلی موافق بوده و به صورت شفاهی قرارداد شما منعقد شده است .البته باید بتوانید قراردا شفاهی را اثبات کنید در غیر این صورت به دلیل عدم وجود قرارداد می تواند حکم تخلیه دریافت کند
مهدی قاینی
4 بهمن 1399
باسلام بنده در منزلی به مدت ۵سال است که مستاجرم ولی هیچ قراردادی وقوانامه ای بین من وصاحبخانه نوشته نشده وبنده به مدت ۳سال از صاحبخانه که خانم پیری بود نگهداری میکردم الان ۴تا دختر و۱پسر داره که تا لحظه مرگ ایشون نبودن والان با گردن کلفتی به من میگن برو بیرون میخاستم شما راهنمایی کنید که من چیکار کنم ,سپاس
می توانید به جهت نگهداری از سالمند تقاضای حق الزحمه کنید .اگر ایشان بر این باور باشند که شما به رایگان از سالمند نگهداری کرده اید باید اثبات کنند .ولی در خصوص تخلیه حق با ورثه است و ملک باید تخلیه شود در غیر این صورت می توانند علیه شما حکم تخلیه دریافت کنند .
حمید شکری
4 بهمن 1399
سلام خانه ای رهن کردم که تازه ساز و خام بود و هیچی نداشت مبلغ پانزده میلیون به صاحبخونه قرض دادم تا کابینت و کمد دیواری و بقیه کمبودها رو درست کند که پس از دوماه و چندی هنوز انجام نداده و از این موضوع دلسرد شدیم و نمیخواهیم اینجا بمونیم ولی صاحبخونه خودش رو نشون نمیده وجواب تلفن هم نمیده چکار میتونم بکنم که از اینجا بلند شیم ؟
در ابتدا برای مالک اظهارنامه ارسال کنید تا به تعهدات خود عمل کند .در صورتی که پاسخی دریافت نشد می توانید الزام مالک به انجام تعهدات را درخواست کنید
سهیل هراتی
4 بهمن 1399
سلام .من دو ساله یه سوییت که داخل پارکینگ ساخته شده زندگی میکنم .الان صاحب خونه از همسرش طلاق گرفته و یکی از واحد‌های طبقه بالا رو بنامش کرده الان اون خانم اومده میگه چون خونه شما تو پارکینگ و مشاع باید نصف کرایه رو به من بدی وگرنه شکایت میکنم .آقای صاحب خونه هم میگه اگه کرایه رو کامل برام نریزی شکایت میکنم.حق با کدومشونه من چکار کنم
برای استفاده از مشاعات باید تمامی مالکین رضایت داشته باشند و همه مالکین سهیم در مشاعات می باشند .پس این خانم هم به عنوان مالک سهیم در قسمت مشاع می باشد و به نسبت سهم خود مستحق دریافت هزینه است .در غیر این صورت امکان شکایت از جانب ایشان ممکن است
قاسم جهانی
4 بهمن 1399
اگه کسی تو یه ملک مسکونی بدون اجاره 15 سال ساکن بشه بعد از این مدت بخوان بیرونش کنن حکمش چیه
با درخواست موجر حکم تخلیه صادر می شود و امکان دریافت اجرت المثل ایامی که مستاجر سکونت داشته است نیز وجود دارد
حسن غلامی
4 بهمن 1399
باسلام ۶سال است در یک مغازه ب سر میبرم که دوسال اول قراداد داشتم ۴سال بدون قرارداد واینک بنام پدرم قرار داد نوشتم که صاحب ملک میگه تخلیه کن از قرار داد جدید ۳ماه گذشته میتونم بشینم یا ادعای خسارت کنم در ضمن اون ۴سال نیومد مغازه را تحویل بگیره قرارداد جدید نوشت شروع کرده تخلیه کردن باتشکر
در صورتی که قرارداد میان شما و موجر وجود دارد و تا اتمام موعد قرارداد مدتی باقی مانده باشد می توانید تا اتمام موعد قرارداد از ملک استفاده کنید .در صورتی که قراردادی موجود نباشد موجر می تواند حکم تخلیه دریافت کند
بهزاد نعمتی
4 بهمن 1399
باسلام ... بنده از سال ۸۷ (حدود۱۳ سال )در یک مغازه مستاجر هستم و هر سال قرار داد مغازه رو تو بنگاه تمدید کردیم و هرماه و سروقت اجارمو پرداخت کردم ..حالا که مشتری پیدا کردم و کاسپیم رونق گرفته و یک ماه به اتمام قرار دادمون مونده میخواد مغازه رو تخلیه کنم بنده میتونم حدود یه سال دیگه به اجبار اونجا رو کرایه کنم تا معازه جدید پیدا کنم و مشتری هامو ببرم اونجا
شما تا زمانی که قرارداد اجاره معتبر است می توانید در آن محل ساکن باشید .اجباری وجود ندارد و می توانید با موجر توافق کنید .
سعید
4 بهمن 1399
سلام‌پدرم سال ۶۷ مغازه ای بصورت قولنامه ای وسرقفلی از مالک خریداری کرده که داخل قرار داد نوشته بالکفرا وتکمیل به وی واگذار گردیده وماهنه ۴۵۰تک تومن باید کرایه بده .الان مالک زندس ولی پسر مالک ملک دوطرف مغازه رو خریداری کرده وبالای مغازه ماهم خونه ساخته وخسارت زیادی به مغازه مازده ایا امکان دریافت خسارت ازمالک هس که شکایت بکنیم ازش ادعای خسارت بکنیم حتی تازگی بخاطر اینکه فاضلاب خونش خراب شده امده از بالکن مغازه لوله رد کرده وما بهش گفتیم نباید لوله رد کنی تهدید کرده اذیتتون میکنم نمیزارم کارو کاسبی کنین اونجا اذیتتون میکنم تکلیف ما چیه
بله امکان شکایت وجود دارد .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید
ترکیان
4 بهمن 1399
بنده ملکی رو در سال ۱۳۵۷ اجار به دکتر رادیولژ تحت عنوان رادیولوژی اجاره دادم ملک دارای کار بری مسکونی بوده متاسفانه در سال ۱۳۷۲ تحت عنوان نظریه مشورتی اعلام گردید که ردایولوژی جز مطب پزشکان محسوب نمیگرد و شمول قانون مالک و مستاجر ۱۳۵۶ کردد و الان هم این دکتر تقاضا گرفتن مبلغی تحت عنوان حق پیشه و کسب نموده که ملک خودمو به خودم بفروشه در صورتی که در سال ۱۳۵۶ سه دسته از مشاغل شامل حال قانپن ۱۳۵۶ نمیشدن دکترها /مهندسین/وکلا که متاسفانه با این رای وحدت رویه حقوق یک سری از مالکین که قبل از سال ۱۳۷۲ اقدام به دادن اجاره کرده بودن با این رای وحدت رویه تضعیف شد
بر اساس رای عمل می شود. بر اساس قوانین سالی که قرارداد منعقد شده است عمل می گردد .اما در هر حال ایشان می تواند از حق کسب و پیشه خود با توجه به قانون سال 56 بهره ببرد .برای راهنمایی بیشتر باید قرارداد بررسی گردد .می توانید با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا همکاران شما را راهنمایی کنند .
متین
4 بهمن 1399
با سلام خانه ای ساخته ام که به دلایلی به نام پدرم قولنامه کرده ام ...و الان بعد از تکمیل خانه پدرم ادعای مالکیت میکند.درحال حاضر در این خانه سکونت دارم. چگونه میتوانم از حقم دفاع کنم؟
ادعای مالکیت پدر شما صحیح است زیرا قولنامه به نام ایشان است.همچنین به دلیل اینکه قولنامه سندی عادی محسوب می شود و شند رسمی نیست قابلیت انکار دارد و می توان به آن ایراد گرفت .شما اگر ادعایی دارید باید با مستندات شفاف و محکمه پسند مالکیت خود را اثبات کنید که البته کار دشواری است و حتما نیاز به راهنمایی های وکیل دارید .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا همکاران به صورت دقیق شما را راهنمایی کنند .
فرزاد کریم پور
4 بهمن 1399
سلام،بنیاد مسکن یک زمین رابازور دیوارکشی کرده و تصرف کرده ،زمین هم به نام کسی که بوده که فوت شده الان حدود بیست سال است که بنیاد مسکن از ترس مردم آن محل و نوه صاحب زمین که آنجا را تصرف نکنند پدرم باخانواده آنجا ساکن بوده واز زمین مواظبت میکرده ولی به جای آنکه حقوق بهش بدن طی این سال ها پول اجاره ازش میگرفتن،خلاصه من که پسر بزرگ بودم همان آنجا کاسبی برای خود و خانواده ایجاد کردم ولی بنیاد مسکن مارو انداخت بیرون ازآنجا،زمین هم سند ندارد چندتاشاکی دارد که هرکدام مدعی زمین هستن،چیزی به ما باید میدادن پول بابت این همه سال امانت داری یا غیره.....
در صورتی که به عنوان مستاجر آن جا ساکن بوده اید بحث امانت داری دیگر مطرح نمی باشد .
ارژنگ
4 بهمن 1399
سلام.پدر من ار سال۱۳۷۰ یه خانه سرایداری در محل سکونت خودش داشت .وشاطر نانوایی خودش را انجا ساکن کرد به مدت ۱۱ سال و حق بیمه هم پرداخت میکرد.وقتی نانوایی بسته شد تا الان اینجا ساکن هستن.پدر من اون زمین که خانه سرایداری هست را در سال ۹۳ بصورت قولنامه به من داد و من سال ۹۷ از شاطر قرارداد اجاره در بنگاه گرفتم با کد رهگیری امسال هم سند تک برگ زمین را گرفتم الان بهشون میگم بلند شین از خانه بلند نمی شوند وادعا دادند می تونم حکم تخلیه بگیرم براشون؟ می تونن ادعایی داشته باشن؟
ادعایی مورد پذیرش نیست .برای تخلیه اقدام کنید .در صورتی که تخلیه نشود می توانید دعوای رفع تصرف مطرح کنید
مهدی
4 بهمن 1399
سلام بنده ۳سال است در یک خانه کوچک ۲۰متری کرایه میدم ولی قرار دادبام نداده مالک خانه چگونه باید ثبت نام کنم
سوال خود را به صورت دقیق مطرح کنید
ولی آله مشتاق
4 بهمن 1399
سلام به مدت هفت سال درشهرک پیامبراعظم بندرعباس زندگی میکنم آیا حق و حقوقی دارم یا ندارم
خیر
حسن ابدی
4 بهمن 1399
باسلام مغازه دارم از سال ۱۳۷۴ به شخصی اجاره دادم ولی بینمون هیچ قراردادی نداریم آیا مساجر می تواند ادعا مالکیت کند
خیر ادعایی نمی تواند داشته باشد
عباس
4 بهمن 1399
سلام ایا مستاجر میتواند در ملک تجاری که در ان کسب وکار میکند بعد از ۵ سال ادعای مالکیت یا هرچیز دیگری کند
در صورتی که با موجر قراردادی در خصوص سرقفلی داشته باشد می توانید مطالبه سرقفلی کند .در غیر این صورت هیچ گونه حقی و ادعایی وجود ندارد و روابط میان آن ها مانند روابط موجر و مستاجرعادی است
صمدقاسمی
4 بهمن 1399
سلام من ۵سال هست مستاجریه خونه هستم وفقط سال اول اجاره نامه نوشتیم بعدسال اول توافقی رواجاره گذاشتم الان یک باره صاحبخانه اومده میگه سرماه تخلیه کن درحالی که قرارداداول مابرج ۶ شروع شده وبرج ۶سال دیگه تموم میشدالان میتونه منوبیرون کنه یابرج۶.ممنون میشم راهنماییم کنید
چون قرارداد شما به صورت شفاهی تمدید شده است از شمول موارد قانون خارج و اثبات این توافق ممکن نیست و مانند این است که هیچ قراردادی وجود ندارد .البته اگر اسنادی مانند پیامک و ... و یا شهادت شهود وجود داشته باشد که بتوانید رضایت مالک برای تمدید قرارداد را اثبات کنید می توانید تمدید اجاره را ثابت نمایید و تا موعد مقرر ساکن باشید .در غیر این صورت مالک می تواند حکم تخلیه دریافت کند
روح االله حضرتی
4 بهمن 1399
سلام خونه ی مادرم رو ۵سال پیش به یه خانوم اجاره دادم که از مادرمم نگهداری بکند قراردادی هم نداریم مادرم ۲ساله فوت کرده ماهی ۲تومان هم کرایه میده ولی خونه را تخلیه نمیکنه میگه بایدمبلغی بدین بهم تا تخلیه کنم
در صورتی که برای پرستاری از سالمند در ملک ساکن بوده است تا زمانی که عمل پرستاری را انجام می داده است به ایشان حق نگهداری تعلق می گیرد .بعد از فوت مادرتان حقی به ایشان تعلق نخواهد گرفت و برای تخلیه نیز می توانید اقدام به طرح دعوا و دریافت حکم تخلیه کنید .البته اگر اجاره به شرط نگهداری بوده است باید این مسئله اثبات گردد در این صورت حقی به عنوان حق نگهداری وجود نخواهد داشت.اثبات بدون قرارداد کمی مشکل است باید از طریقی اثبات شود .
سلیمان. طارانی
4 بهمن 1399
سلام 30 سال در مغازه ایی. که مکان دولتی است مستجر هستم وحال میگویند میخواهیم مزایده بزاریم تکیف چیست همه ساله اجاره رو به وقتش پرداخت کردیم با 10 درصد سالیانه بیشتر و15 ساله که جواز هم برای مغازه گرفتم ممنون میشم راهنمایی کنید
خودتان می توانید در مزایده شرکت کنید .حق کسب و پیشه نیز شامل شما نمی شود .در صورتی که برای ملک مخارج اساسی شده باشد قابل مطالبه است .اگر ملک دارای سرقفلی است مزایده قابل ابطال است .
عباس
4 بهمن 1399
سلام خسته نباشید من داخل مغازه ای از سال 80 تا 1400 کار میکردم الان صاحب مغازه اومده میگه تخلیه کن من هم تمامی این سال ها قولنامه ها رو دارم الان به من حق کسب تعلق میگره یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید
خیر تعلق نمیگیرد
رضایی
4 بهمن 1399
سلام آیا مالک میتواند قبل از پایان قرارداد مستاجر خود را بلند کند
خیر .مگر اینکه مستاجر اقداماتی انجام داده باشد که بر خلاف قرارداد باشد .برای مثال از ملک در مواردی غیر از مورد اجاره استفاده کند ،تخریب ملک و ... .
مجید
4 بهمن 1399
اگر فرزندی ۱۶سال درمنزل پدری زندگی کند سهمی از آن ملک به اومی رسد
خیر .تنها حقوق فرزندان از ماترکی است که از پدر به جا می ماند یعنی همان سهم الارث.
سلما
4 بهمن 1399
باسلام . پدر من از سال ۴۲ صاحب خانه ی نیم کاره ای میباشد که آن راهم دولت به زلزله زدگان داده بود . چون ایشان فرزند بزرگ بودند آنجا را گرفتند . و خانه پدریشان جای دیگری بود . الان بعد از این همه مدت یکی از برادر های پدرم می گویند که اینجا ارثیه میباشد . حدودا این ملک ۶۰ سال است که دست پدرم میباشد . حالا این ها رفتند از پدرم شکایت کردند . ممنون میشم جواب بدید
در صورتی که مدارکی دال بر مالکیت پدرتان وجود دارد به دادگاه ارائه دهید .در صورتی که ثابت گردد که ملک متعلق به پدر شما نبوده ورثه سهیم هستند .زیرا عنوان کرده اید که پدرتان به عنوان فرزند بزرگ ملک را تحویل گرفته اند .در واقع تنها راه اثبات مالکیت پدرتان است .با استفاده از شهادت شهود ،سابقه سکونت و تصرف در ملک و ....مدارک موجود باید بررسی گردد .بهتر است از راهنمایی وکلا بهره مند شوید .برای راهنمایی بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل کنید
عباس
4 بهمن 1399
سلام خسته نباشید من داخل مغازه ای از سال 80 تا 1400 اجاره کردم الان صاحب مغازه اومده میگه تخلیه کن من هم تمامی این سال ها قولنامه ها رو دارم الان به من حق کسب تعلق میگره یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید
سلام .خیر تعلق نمی گیرد .حق کسب و پیشه مربوط به قوانین سال 56 می باشد.سرقفلی هم در صورتی تعلق می گیرد که شرایط تعلق سرقفلی را داشته باشید .یعنی با موجر در ابتدای اجاره در خصوص سرقفلی توافق کرده باشید
ابوالفضل کرد
4 بهمن 1399
خانه ای ارثی از پدر بزرگم به ما رسیده ولی پدر بزرگم مدرکی نداده و فقط صحبتی به مادرم داده و الان بعد از ۱۹ سال بقیه وارثین ادعا دارن خانه مال اوناس .تکلیف چیست؟؟
باید مالکیت به نحوی اثبات شود که کار دشواری است .توصیه می کنم از راهنمایی همکاران استفاده کنید و با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید .
علی بیاتی
4 بهمن 1399
سلام بنده ۶ سال است مغازه ای از مسجد اجاره کردم چقدر مشتری جمع کردم اسم مغازه در اومده حالا هیئت امنا همین مسجد گفته مغازه رو خالی کنید میخواد همین شغل منو بزنه سوپر مارکت کنه ایا این درسته به موقع هم اجاره دادم هر سال هم به قانونی اجاره اضافه نکرده به ۴۰ تا ۶۰ درصد اضافه کرده من باید حالا چه کار کنم
راهی جز توافق ندارید چون شرایط سرقفلی وجود ندارد
علی جلیل زاده ایدلو
4 بهمن 1399
سلام ۱۰سال مغازه اجاره کردم سوپرمارکت باوسایل الان مگه خالی کن باوساعل یک زیر زمین خلاف دار منم افتادم کمر گردنم ناقص شدم
در صورتی که قرارداد دارید و موعد قرارداد به پایان رسیده باید تخلیه شود .در صورتی هم که قرارداد وجود نداشته باشد باز هم باید تخلیه کنید و امکان دارد که موجر حکم تخلیه دریافت کند .بهترین راه تواق با موجر است
فرجی
4 بهمن 1399
باسلام بنده 10سال هست که مغازه خود را به شخصی اجاره دادم وهر سال بین خودمون تمدید میکنیم به نظر شما مستاجر می‌تونه ادعایی در مورد مغازه یا بنده بکنه که برام دردسر داشته باشه؟
خیر .جای نگرانی نیست و هیچ ادعایی از جانب مستاجر قابل قبول نمی باشد .شما طبق عرف قرارداد خود را هر ساله تمدید و تنظیم کنید
ارام
4 بهمن 1399
سلام ما الان ۶ سال است که درخانه ای هستیم که نه صاحب خانه ای داریم نه چیزی وقتی اینجاروهم اجاره کردیم ازاملاکی املاکی هم بعد یک ماه به رحمت خدا رفت و از سال ۱۳۹۵به بعد ما اینجا مانده ایم . ایامیتوانیم ادعای مالکیت کنیم بعد از ۶ سال
خیر.معمولا ورثه ای وجود دارد .در صورتی هم که مشخص شود مال بلا صاحب است طبق ماده 28 قانون مدنی عمل می شود .یعنی :اموال مجهول‌ المالک با اذن حاکم یا ماذون از قبل او به مصارف فقرا می‌رسد.
فرشید
4 بهمن 1399
سلام زمینی سال ۹۴ بعنوان عرصه اعیان و مسکونی خریداری کردم و بعد این مدت ۶سال اقدام به گرفتن پروانه یا ساخت شدم‌که با جواب منفی اینکه خارج از محدوده می باشد الان من‌چه اقدامی قانونی می‌توانم بر علیه فروشنده داشته باشم؟؟
می توانید اقدام به فسخ قرداد و مطالبه وجه و خسارت کنید البته در صورتی که در قرارداد به عنوان زمین مسکونی خریداری کرده باشید .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید
حیدری
4 بهمن 1399
ما یه خونه ای تو روستا 30سال پیش از برادرام خریداری نموده ام .بعد سی سال.اومد میگ من ملک رو نفروختم داده بودم بشینیی .وهیچ مدرکی و چیزی نیس فقط حرف زده شد .الان ایشون میتونه بگیره .این ملک سند اینا ندارع کلا
باید با مستنداتی مالکیت خود را اثبات کنید .در صورتی که برادرتان اقدام قانونی انجام دهد باید با استناد به اینکه مالک ملک است ادعای خود را مطرح و اثبات کند .در مقابل شما نیز باید با مستنداتی که نشان دهنده پرداخت وجه است و یا شهادت شهود و ... اثبات کنید که ملک را خریداری کرده اید .البته کار مشکلی است زیرا قراردادی وجود ندارد .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید
هومن
4 بهمن 1399
اگر باغی به مدت ۲۰سال در اجاره‌ی کسی باشد چه حقی دارد
در صورتی که زمین زراعی باشد و مستاجر با اجازه مالک اقدام به کشت و نگهداری و ... کرده باشد به وی حق زارعانه و یا حق ریشه تعلق می گیرد که از طریق کارشناسی این میزان مشخص می شود .
دلیر محمدی
4 بهمن 1399
با سلام اینجانب ۹ سال مستاجر یک باب مغازه تجاری در مرکز شهر هستم مواجر با بهانه اینکه پسرپ مغازه را لازم دارد میخواهد اینجانب مغازه را تخلیه نمایم ایا از لحاظ قانونی اینجانب میتوانم مغازه را تخلیه ننمایم
با سلام .خیر .در صورتی که موعد اجاره به پایان رسیده باشد باید تخلیه کنید
فرید
4 بهمن 1399
سلام من یک مغازه رو اجاره کردم و الان صاحب مغازه،مغازه رو تحویل نمی‌ده الان من باید چیکار کنم
در صورتی که قراردادی وجود دارد شما می توانید به عنوان مستاجر دادخواستی تحت عنوان الزام به تحویل مورد اجاره به طرفیت موجر ثبت کنید