اعتبار مبایعه نامه در دادگاه چقدر است؟

سلام .پدرمان از زمان های گذشته ملکی در یک از شهرستان های تبریز داشتند که مربوز به 60 سال پیش است و پدرم ملک رو از اهالی همان محل خریده است .الان ملک دست پسر آن فردی است که ملک را به پدرم فروخته بود چون پدرم این اجازه را داده بودند .الان که پدرم فوت شده ایشون ادعا می کند ملک متعلق به پدرش است .پدر بنده تنها یک برگه دارد که در آن قید شده این خانه به ازای فلان مبلغ به پدرم فروخته شده است .آیا این برگه قابلیت استناد در دادگاه را دارد؟
پاسخ کارشناس
مبایعه نامه به نوعی یک سند می باشد .اما اسناد به دو مورد عادی و رسمی تقسیم می شوند که مبایعه نامه نوعی سند عادی است .اسنادی که توسط مامورین اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی و یا اداره ثبت و یا ارگان هایی این چنین صادر شوند همگی اسناد رسمی می باشند . در قانون آیین دارسی مدنی اسناد به عنوان ادله اثبات دعوا می باشند . بر اساس ماده 1287 قانون مدنی : اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند ، رسمی است و در غیر این صورت عادی می باشد . معمولا افراد در فعالیت های روز مره خود و خرید و فروش ها از اسناد عادی استفاده می کنند .مثلا بر روی یک برگه اقدام به خرید و فروش خودرو یا ملک می کنند و طرفین هم امضا می کنند .این برگه هم به عنوان سند عادی می باشد و در نظر داشته باشید که اسناد عدی نیز از اعتبار برخوردارند .اسناد رسمی نسبت به اسناد عادی از اعتبار بیشتری برخوردارند زیرا نسبت به اسناد رسمی نمی توان ادعیا انکار و تردید شود .اما نسبت به اسناد عادی این امکان وجود دارد که اصالت آن زیر سوال رود که در این صورت باید اثبات شود .اگر طرف مقابلی که سند عادی علیه او اقامه شده است ،سند را پذیرد و یا در دادگاه ثابت شود که سند توسط خود شخص امضا شده است ،دیگر این سند در حکم سند رسمی می باشد

فرم ارسال نظر

در صورتی که سوال یا نظر در رابطه با مطلب فوق دارید اینجا از کارشناسان ما بپرسید

شکری
7 تیر 1400
سلام بنده یک واحد آپارتمان پیش خرید کردم به متراژ 100 متر در گزارشاد مبایعه طبق قرارداد واریزها انجام دادم حالا طرف ادعای 110متر می کند برای تحویل دادن احتمام می ورزد چه را کاری هست
به این جهت که متراژ معنی مد نظر خریدار و فروشنده بوده است و در قرارداد ذکر گردیده و بعد مشخص شده است که ملک اضافه مساحت دارد ،با توجه به ماده 355 قانون مدنی : اگر ملکی به شرط داشتن مساحت معین فروخته شده باشد و بعد معلوم شود که کمتر از آن مقدار است و مشتری حق فسخ معامله را‌ خواهد داشت و اگر معلوم شود که بیشتر است بایع میتواند آن را فسخ کند مگر این که در هر دو صورت طرفین به محاسبه زیاده با نقیصه تراضی‌ نمایند. در صورتی که خیارات ساقط شده باشد باید با یکدیگر توافق کنید .و در غیر این صورت فروشنده می تواند با درخواست کارشناس مبلغ مازاد را مطالبه کند .
متین کرباسی
7 تیر 1400
سلام خسته نباشید بنده خونه قولنامه ای در شهرستان خریدم و چندسال پیش واکنون قولنامه من گم شده اما برابر با اصل ان دارم و از کسی که خریدم فوت شده و املاک هم قولنامه ندارد وخانواده کسی که فوت شده شکایت کردن ‌و ببخشید اگه میشه ی راهنمایی کنید ممنون میشم
شما در خصوص مفقود شدن قولنامه این امر را به شورای حل اختلاف اعلام نمایید .همین برگه کپی برابر اصل و شهادت سهود و هر مدرکی دال بر مالکیت که دارید به شما کمک خواهد کرد
اکبراژگان
7 تیر 1400
سلام اینجاب حدود۱۲سال پیش۱۳۸۸ملکی ازپدرخودخریداری کردم وموردمعامله دربنگاه صورت گرفته وبنده تمام کمال پول راتقدیم کردم والان پدرم۷سال هست که فوت کرده ودحال حاضرخانواده بنده ازمن شکایت کرده ومدعی هستن این ملک ترکه پدریست بنده چکارکنم
خیر .در صورتی که ملک را خریداری کرده اید و مدارکی که دال بر مالک بودن شما وجود دارد جای نگرانی نیست .هر فردی که ادعایی دارد به شخصه باید ادعایش را اثبات کند و نیازی نست که شما کاری انجام بدهید .در صورتی که از شما خواسته شد باید مدارک خود را ارئه دهید .
الماسی
7 تیر 1400
سلام. درمبایغه نامه در قسمت فروشنده مشخصات مالک قید گردیده. ولی مبایعه نامه توسط وکیل مالک امضا شبی سازی امضا مالک واثر انگشت زده شده. در مبایعه نامه مشخصات وکیل و شماره وکالتنامه شماره دفتر خانه. تاریخ وکالت نامه قید نشده. آیا این مباعه نامه اعتبار قانونی وحقوقی دارد؟
در صورتی که توسط فروشنده تایید شود مشکلی ندارد .زیرا موکل هم می تواند اقدام به انجام امور محوله به وکیل کند و منعی برای موکل وجود ندارد .
زهرا
7 تیر 1400
با سلام خانه پدر شوهرم را ک با مبایعه نامه به مادر شوهرم فروخته را با مهریه ام از طریق دفتر اسناد رسمی سهم الارث شوهرم را توقیف کردم آیا با مبایعه نامه میتوانند از طریق دادگاه سند را آزاد کنند و سند هنوز به نام پدر شوهرم ک فوت کرده میباشد
بله ممکن است .از طریق کارشناسی معین می شود و ممکن است به عنوان ثالث اجرایی اعتراض شود تا مال از توقیف خارج گردد .
سید عبدالحمید حیدری
7 تیر 1400
پدر من حدود شش سال بیش زمینی رابصورت رسمی مبا یغه نامه به من در حضور شاهدین فروخته وتایید نموده که خریدار موظف باپرداخت هزینه سند زا پیگیری کند وهیچ کدام تحت هیچ شرایطی حق فسخ را ندارند وحالا متوجه شدیم سند را برادر بزرگ برداشته وسه خواهر وچندین شاهد دارم برای سند چه کنم پدر زوال عقلی گرفته
در صورتی که مالکیت شما اثبات شود این کار ممکن خواهد شد.همچنین می توانید به طرفیت برادرتان دعوایی با عنوان استرداد سند مطرح کنید .شما می توانید دعوای اثبات مالکیت طرح کنید .اما در صورتی که ملک دارای سند رسمی باشد دعوا در دادگاه رد می شود .شما به عنوان خواهان می توانید با استناد به شهادت شهود ،سوگند و ... مالکیت خود را به اثبات رسانید . مستند به ماده ۲۲ و همچنین ماده 47 قانون ثبت اسناد و املاک، در مورد املاکی که دارای سند مالکیت هستند دادگاه کسی را مالک می شمارد که سند اصلی مالکیت به نام اوست .همچنین شما می توانید پدر خود را ملزم به تنظیم سند رسمی کنید و از آن جایی که محجور است قیم وی برای پاسخگویی باید حاضر گردد .راه های متفاوتی وجود دارد. این دعوا در خصوص املاکی که به ثبت نرسیده اند امکان طرح دارد .البته طرح این دعاوی بسیار پیچیده است و بهتر است از راهنمایی وکلا بهره مند شوید
سعید طاهری
7 تیر 1400
سلام و عرض خسته نباشید بنده پدر چند سال پیش مغازه ای که وراثتی بوده رو به شوهر خواهر به صورت دستی فروخته ولی با قیمت خیلی کمتر از اون زمان چون درگیر اعتیاد بوده در واقع سرش رو کلاه گذاشتن این مغازه رو هم با وکالت بالاعزل انجام دادن مادرم اون زمان پلاک مغازه و خانه رو توقیف کرده بود برای مهریه ایا این معامله درسته؟ پدر من در این برهه زمانی هم از دنیا میره ایا من حقی دارم هنوز مغازه پس از ۲۰ سال سند به نام نخورده است هنوز به نام پدربزرگ من است طی این چندین ساله بارها از من درخواست امضا کردن ولی من و مادرم انجام ندادیم نیاز به راهنمایی دارم ممنون
با سلام .جای نگرانی نیست .ولی بهتر است مدارک شما رویت شود تا به صورت دقیق اقدامات قانونی انجام گردد .بهتر است از راهنمایی های وکلا بهره مند گردید .برای دریافت راهنمایی از طریق شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید .
بهرام خدری زاده
7 تیر 1400
سلام آپارتمان از ارث مادری با رضایت وراث فروختین ومقداری برای سند زدن مانده پیش خریدار ولی نیامد محضر البته مگیک ماه بعد تاریخ حضور در قولنامه مدارک انتقال حاضر شده ولی متاسفانه خریدار نمیاد سند بزنه و خانه هم نشسته ........تکلیف ما چیست سپاس
شما باید در تاریخ مشخص شده برای حضور در دفتر خانه حاضر شوید و در صورتی که خریدار حاضر نشود گواهی عدم حضور دریافت کنیدو برای ایشان اظهارنامه ارسال کنید و می توانید به دلیل عدم حضور خسارت و مابقی ثمن معامله را مطالبه کنید.برای اینکه فرار از دین صورت نگیرد در ابتدا تقاضای تامین دلیل کنید تا اموال ایشان توقیف گردد .البته بستگی به مفاد قرارداد شما دارد.
مجید خلیلی
7 تیر 1400
سلام. من. یک آپا رتمان. خریدم. مباعینام. رسمی دارم. سند.واحدهنوز آماده نشده. فروشنده. مابقی پولو میخواد. ولی. من. گفتم. با سند تو دفترخانه. الان ایشون. میتواند.ادعای.مالکیت کند. البته. تو بنگاه. نوشتیم.با کد رهگیری
همه چیز بر اساس قرارداد فی مابین ممکن است .اگر در قرارداد شما ذکر شده که مابقی مبلغ هنگام انتقال سند داده خواهد شد ،پس بر طبق قرارداد باید عمل شود و فروشنده نیز نمی تواند ادعای مالکیت کند .البته قرارداد شما باید به صورت دقیق بررسی گردد
احمدی
7 تیر 1400
سلام بنده هم وکالت خریدازپدرم داشتم هم مبایعه نامه بینمون نوشته شده در بنگاه پدرم هم فوت شده رای دادگاه چیه خونمو ازم میبرن وراث یا خیر
با توجه به داشتن وکالت و وجود مبایعه نامه مالکیت شما قابل اثبات است .امانمی توان پیش بینی کرد که رای دادگاه چه می باشد
عباس کیانی
7 تیر 1400
باسلام اگر پولی از طرف خریدار به فروشنده دریافت نشود و گواهان هم این را در محضر دادگاه سوگند خورند، چه حکمی دارد؟ مثل خانه ای که مردبه همسرش بفروشد اما پولی دریافت نشده و زن بخواهد ملک رو بفروشد ..بر سر جدایی وبلاگ ایندو!
در قبال فروش مبیع باید ثمنی پرداخت شده باشد حتی اگر اندک باشد و این مسئله باید ثابت شود .با توجه به ماده 223 قانون مدنی : هر معامله که واقع شده باشد محمول بر صحت است مگر این که فساد آن معلوم شود.در صورتی که قراردادی وجود داشته باشد صحیح است .با توجه به داشتن خیار تاخیر ثمن می توانید خریدار را ملزم به پرداخت ثمن کنید و یا معامله را فسخ کنید .شهادت گواهان در این امر به شما کمک خواهد کرد