به جرایم اتباع بیگانه در داخل کشور چگونه رسیدگی می شود؟

با سلام .درصورتی که فردی در ایران اقامت داشته باشداما از اتباع خارجی باشد و مرتکب جرمی شود ،در ایران محاکمه می شود یا در کشور متبوع خودش؟
پاسخ کارشناس
افرادی که تبعه کشور ایران به شمار نمی روند ،در کشور به عنوان اتباع بیگانه می باشند.یعنی دارای تابعیت یک کشوردیگر هستند و به کشور دیگری می روند.اگر این افراد در کشوری که متبوع آن نمی باشند جرمی انجام دهند ،مجازات خواهند شد. در قانون ایران هم در دعاوی کیفری و حقوقی در خصوص جرایم اتباع بیگانه مواردی مشخص گردیده است و طبق موارد قانونی با آن ها برخورد می شود.مرجع رسیدگی کننده به جرایم اتباع بیگانه نیز در قانون مشخص شده است.با توجه به ماده 316 قانون آیین دادرسی مدنی : به اتهامات اشخاصی که در خارج از قلمرو حاکمیت جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم می شوند و مطابق قانون، دادگاه های ایران صلاحیت رسیدگی به آن ها را دارند، چنانچه از اتباع ایران باشند، حسب مورد در دادگاه محل دستگیری و چنانچه از اتباع بیگانه باشند حسب مورد، در دادگاه تهران رسیدگی می شود.اگر افراد بیگانه ای که دارای مقام خاصی می باشند ،جرمی انجام دهند ،نحوه ی رسیدگی به جرم این افراد متفاوت است .در واقع اتباع خارجی به دودسته تقسیم می شوند.1-افرادی که دارای مصونیت پارلمانی هستند 2- افرادی که دارای مصونیت سیاسی هستند. مصونیت سیاسی خود به دو دسته مصونیت ماموران سیاسی و مصونیت ماموران کنسولی تقسیم می شود، از جمله نمایندگان سیاسی دولت خارجی و کارمندان دیپلماتیک.با توجه به قانون ماموران کنسولگری مصون از تعقیب هستند اما در شرایطی خاص (در جرایم کیفری)خلاف این مورد امکان پذیر است:1- عدم امکان تعقیب ماموران کنسولی در کلیه جرایم به جز جرایم مشهود 2- امکان بازداشت در جرایم مهم 3- امکان اجرای مجازات در صورت محکومیت مامور کنسولی 4- لزوم اطلاع به رییس پست کنسولی . در این 4مورد می توان ماموران کنسولی را تحت تعقیب کیفری قرار داد

فرم ارسال نظر

در صورتی که سوال یا نظر در رابطه با مطلب فوق دارید اینجا از کارشناسان ما بپرسید

بنده گنهکار خدا
10 دی 1399
سلام عليكم. اگر یک تبعه عراقی درایران ازدواج کند ولی به ثبت نرسیده.دادگاه رسیدگی هم تیرماه است، فرزند مشترک. را {باحکم دادگاه بدویرای به (صیغه موقت 2ساله داده است) ودستور موقت ملاقات درکلانتری} به صورت قاچاق از مرز کردستان خارج نموده باشد، زوج دارای سابقه کیفری دردادسرای بعثت وزندانی 5ماه در اوین به جرم حعل وکلاهبرداری میابشد. زوج اقدام تهدید تلفنی به انتشار فیلمهای خصوصی (ازروابط خود و همسرش در فضای مجازی و چندین سایت خارجی و چند سایت تلگرامی ایرانی غیر مجاز) نموده است.وتهدید خود را عملی کرده است. (آنها 9پرونده قضایی مشترک دردادگاهای کشور دارند. که فقط ثبت ازذدواج مفتوح است. بقیه رصایت داده اند یا مختومه شده. ) .زوجه هنوز شکایتی در مورد فیلمها انجام نداده. چه کاری میتواند انجام دهد؟ اگر راه حلی وجود دارد لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر
زوجه در خصوص تمام موارد ذکر شده می تواند شکایت کند و همچنین می تواند دستور ممنوع الخروجی طرف مقابل را بگیرد .البته در خصوص تمامی موارد برای اظهار نظر دقیق باید مدارک بررسی گردد.در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید .
نریمان
10 دی 1399
باسلام اگر بین دو افغانی درگیری شود .در ضورت ورود غیر قانونئ و نداَتن جواز کار و مدارک قانونی میتوانند در دادگاه قضایی طرح َشکایت نمایند؟ .به خاطر نداَشتن مدارک با گرفتن وکیل ایرانئ چطور ؟
اگر به صورت قانونی وارد کشور شده باشند میتوانند شکایت کرده یا به وکیل وکالت بدهد .در غیر این صورت باید به کمیته های حقوقی مخصوص مهاجرین مراجعه کنند .
مهیار
10 دی 1399
سلام. وقتتون بخیر. در مورد امکان تحت تعقیب قرار گرفتن کنسولگران در مورد جرایم مشهود، ماده قانونی هم وجود داره؟ ممنون میشم بفرمایید. با تشکر.
با توجه به ماده 41 کنواسیون 1963 وین :ماموران کنسولی را نمی توان مگر در صورت ارتکاب جنایتی بزرگ (از نوع درجه یک)و متعاقب تصمیم مقام قضایی صلاحیت دار توقیف یا در انتظار محاکمه بازداشت کرد .بند ج : اگر مأمور كنسولي تحت تعقيب جزايي قرار گيرد بايد نزد مقامات صلاحيتدار حاضر شود.یعنی ماموران کنسولی قابل تعقیب جزایی هستند و از این جهت مصونیت ندارند .
ناصر
10 دی 1399
من توی راه با ماشین میرفتم ۵نفر افغانی توی راه بود هوا هم بارندگی بود گفتم گناه داره سوار ماشین کردم توی راه مامورهای سپاه منو گرفتن الان ۲۵ماه زندان قطعی آمده برای بنده الان کجا باید برم
با سلام .رسیدگی به این پرونده نیاز به بررسی دقیق دارد و بهتر است از وکلا کمک بگیرید .پیشنهاد می کنم با شماره های داخل سایت تماس حاصل کرده تا همکارانم شما را راهنمایی کنند .
سعید
10 دی 1399
با سلام معامله ای با یکی از اتباع پاکستان که مقیم ایران هم نیست صورت گرفته. پس از رویت کامل کالا تقاضای خرید کرده بارگیری شده و برگ‌کمرک هم صادر شده بعد از تحویل بار در کشور خودش مدعی شده که این اون کالایی نیست که خریده مقداری پول عودت شده و رضایت نامه هم داده که طلبی ندارد اما هر روز زنگ می‌زند و طلب پول بیشتر میکند. آیا می شود در ایران از این شخص شکایت کرد؟
باید قرارداد فی مابین بررسی شود .بدون بررسی دقیق امکان اظهار نظر وجود ندارد .برای راهنمایی بیشتر با شماره های داخل سایت تماس حاصل کنید تا همکاران شمارا راهنمایی کنند .