تفاوت حبس تعلیقی با حبس تعزیری چیست؟

با سلام .در یک حکم به دلیل جرم حمل مشروب برایم یک سال و نیم تعلیقی و 4 ماه حبس تعزیری بیان شده .ممنون میشم راهنمایی کنید که چگونه اجرا می شود؟
پاسخ کارشناس
با توجه به موضوع حبس تعلیقی برطبق قانون در صورتی که فردی به مجازات حبس اعم از تعزیری یا بازدارنده محکوم می شود ممکن است با توجه به شرایط موجود و تصمیم قاضی دادگاه تمام یا بخشی از مجازات تعلیق شود .زمانی که فرد به حبس تعلیقی محکوم می شود یعنی اینکه فرد طبق قانون محکوم و مجازات او حبس است اما بنا به صلاح دید قاضی حبس او معلق می شود.ا گر محکوم درمدت محکومیت خود مرتکب جرمی نشود محکومیت او لغو می شود و در صورتی که مرتکب جرمی شود مجازات حبس تعلیق شده او اجرا خواهد شد. در بحث حبس تعزیری قانون مجازات اسلامی در ماده 46 این گونه بیان کرده است که : در جرائم تعزيري درجه سه تا هشت دادگاه مي تواند در صورت وجود شرايط مقرر براي تعويق صدور حكم ، اجراي تمام يا قسمتي از مجازات را از يك تا پنج سال معلق نمايد دادستان يا قاضي اجراي احکام كيفري نيز پس از اجراي يك سوم مجازات مي تواند از دادگاه صادرکننده حکم قطعي ، تقاضاي تعليق نمايد . همچنين محكوم مي تواند پس از تحمل يك سوم مجازات ، در صورت دارا بودن شرايط قانوني ، از طريق دادستان يا قاضي اجراي احكام كيفري تقاضاي تعليق نمايد. با توجه به قانون تعزیر مجازاتی است که شامل حد و قصاص ودیه نیست و در مواردی که فردی مرتکب محرمات شرعی يا نقض مقررات حكومتی شود ،بر اساس قانون تعيين و اعمال می گردد. در واقع حبس تعزیری زمانی آغازمی شود که محکوم علیه به موجب حکم قطعی قابل اجرا زندانی شده باشد که در حبس تعزیری در صورت وجود شرایط ،دادگاه این اختیار را دارد که تعویق صدور حکم یا تعلیق اجرای مجازات و یا مجازات های جایگزین حبس را اعمال کند . مقدارمجازات تعزیری توسط قانون گذار تعیین می شود و میزان آن در شرع مشخص نشده است. به بیان ساده تر انگیزه ، سوء پیشینه و شخصیت مرتکب جرم برای تعیین میزان مجازات های تعزیری مورد توجه قاضی قرار می باشد.

فرم ارسال نظر

در صورتی که سوال یا نظر در رابطه با مطلب فوق دارید اینجا از کارشناسان ما بپرسید

زینب
24 آبان 1399
سلام برادرم 3کبلو تریاک داشته الان قاضی ۳سال زندان تعزیزی حکم صادر کرده باید زندانی بشه
در احکام تعزیری می توان جریمه مالی پرداخت کرد
مصطفی چهارگانه
24 آبان 1399
سلام.بنده.نوزده ماه حبس تعذیری ودوسالونیم حکم تعلیقی برام صادر شد ایابعدازتحمل وگذشتن یک سوم حبس تعذیریم میتونم درخوات اعمال ماده ۴۶کنم وباقیمونده حبسم روتعلیق کنم ....تشکرمیشم جواب بدین
بله می توانید با گذشت یک سوم از حبس تعزیری درخواست تعلیق مجازات کنید