خرید ملک از فردی که قیم پدرش می باشد

سلام .ملکی را می خواهم خریداری کنم از آقایی که پسر بزرگ ایشوم قیم ایشون هستند .برای خرید ملک به مشکل بر نمیخورم؟تمام فرزندان باید به این معامله راضی باشند؟
پاسخ کارشناس
قیم به عنوان نماینده قانونی محجور اجازه فروش اموال محجور را دارد .قیم می تواند اعمال اداری و ناقله را در خصوص اموال محجور انجام دهد . یعنی کارهایی که لازم است برای اداره کردن اموال و همچنین نقل و انتقالات مرتبط با اموال .هر عملی در خصوص اموال و در کل امور مالی محجور باید با توجه به مصلحت محجور انجام شود . مطابق ماده 1241 قانون مدنی: قیم نمیتواند اموال غیرمنقول مولی‌ علیه را بفروشد و یا رهن گذارد یا معامله کند که در نتیجه آن خود مدیون مولی‌ علیه شود مگر با ‌لحاظ غبطه مولی‌ علیه و تصویب مدعی‌العموم در صورت اخیر شرط حتمی تصویب مدعی‌العموم ملائت قیم میباشد. و نیز نمی‌تواند برای مولی‌ علیه‌ بدون ضرورت و احتیاج قرض کند مگر با تصویب مدعی‌العموم.فروش اموال غیر منقول نیز شامل این ماده خواهد شد .پس برای فروش باید از دادستان اجازه گرفته شود . قیم به تنهایی اجازه فروش ندارد وهمچنین این مساله به سایر فرزندان مرتبط نیست زیرا دادستان برای اجازه فروش مصلحت محجور را در نظر می گیرد .

فرم ارسال نظر

در صورتی که سوال یا نظر در رابطه با مطلب فوق دارید اینجا از کارشناسان ما بپرسید